Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników

Dziś rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników.

Unijne środki trafią w sumie do ponad miliona 350 tysięcy gospodarstw. Wstępną płatność na poziomie 70 procent pełnych dopłat rolnicy będą otrzymywać do końca przyszłego miesiąca. Fundusze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Renata Mantur z Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencji wskazuje, że zaliczki dotyczą nie tylko płatności obszarowych, ale wszystkich rodzajów dopłat.

Kwota przeznaczona na wypłatę zaliczek to około 10 miliardów złotych. Otrzymają je wszyscy także Ci, którzy zostali wylosowani do kontroli gospodarstw. W pierwszej kolejności zaliczki dostaną rolnicy zamieszkali na terenach objętych obostrzeniami z uwagi na występowanie afrykańskiego pomoru świń.

Zaliczki będą wypłacane przez 6,5 tygodnia. Reszta środków, będzie trafiać do rolników bezpośrednio po wypłacie zaliczek.

Pozostałe płatności w wysokości 30 procent będą realizowane od początku grudnia do końca czerwca 2017 roku. Oprócz tego, w ramach dostępnych środków, realizowane będą płatności rolno-środowiskowe i ONW czyli na tereny, na których produkcja rolnicza jest utrudniona ze względu na warunki naturalne.

Na dopłaty dla polskich rolników przeznaczono w tym sezonie niemal 15 miliardów złotych.

 

 

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, dopłaty, rolni
PSL przestrzega przed przyjęciem umowy CETA

PSL sprzeciwia się przyjęciu przez polski rząd umowy CETA, która ma zliberalizować handel między Unią Europejską a Kanadą. W Olsztynie ludowcy określili ją jako poważne zagrożenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV