Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku

W Bazylice archikatedralnej we Fromborku rozpoczyna się 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. To jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce.

Festiwal odbywa się w gotyckiej świątyni o doskonałej akustyce. Zabytkowe organy o 66 głosach zabrzmią w towarzystwie innych instrumentów: skrzypiec, saksofonu, fletów oraz zespołu wokalnego czy dętego. W tym roku będzie siedem koncertów, które wyjątkowo będą odbywały się w soboty. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Dziś koncert inaugurujący, na który zaprasza Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii we Fromborku:

Dzisiaj wieczorem wystąpi Martin Gregorius na organach w towarzystwie pary flecistów Agaty i Łukasz Długoszów – najpiękniej grająca para flecistów. Zagrają kompozycje zarówno dawne, ale sięgną też do repertuaru współczesnego. Podejmą się także improwizacji na zadany przez publiczność temat.

00:00 / 00:00

Koncert inaugurujący rozpocznie się o godzinie 19.30. Wystąpią utytułowani muzycy: organista Martin Gregorius oraz para flecistów: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz.

W programie koncertu:

  • E. Gigout (1844-1925) – Grand chœur dialogué
  • J.S. Bach (1685-1750) – Kantata BWV 156 Ich stehe mit einem Fuß im Grabe: Aria na 2 flety
  • I. Kisiel (1972) – Duo Heart to heart na 2 flety
  • G. Pstrokońska-Nawratil (1947) – Ecco na 2 flety
  • S. Karg-Elert (1877-1933) – Schmücke dich, o liebe Seele op. 65, nr 51, Nun danket danket alle Gott op. 65, nr 59, Ave Maria op. 106, nr 2
  • A. Sławiński (1953) – Dodecanzonetta na 2 flety
  • W. A. Mozart (1756-1791) – Andante G-dur KV 299 na 2 flety
  • M. Gregorius (1991) – Improwizacja na zadane przez publiczność tematy

Wykonawcy:

Martin Gregorius

Improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań. Swój nieprzeciętny talent w tym kierunku rozwijał pracując pod kierunkiem najwybitniejszych francuskich mistrzów m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu.

Agata Kielar-Długosz

Uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Była wieloletnią stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now.  Prowadzi liczne kursy mistrzowskie.

Łukasz Długosz

Został uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luksemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie.  Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe. Większość powstałych dzieł to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie.

 

Autor: A. Kulik/B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, katedra, koncert
Olsztyński MOK wyróżnia osoby zaszczepione przeciwko COVID-19

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie poinformował w piątek, że osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 będą mogły kupić dodatkowe, imienne bilety na letnie imprezy. Miejski Ośrodek...

Zamknij
RadioOlsztynTV