Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Na Warmii i Mazurach do szkół poszło 185 tysięcy uczniów i 28 tysięcy nauczycieli

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Fot. A. Podbielska

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. Uroczystość poprzedziła msza święta, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński.

Po mszy wszyscy uczestnicy spotkali się przed salą sportową, gdzie posadzono Dąb Pokoju.Podczas apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, upamiętniono także 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Z nowym rokiem szkolnym przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach szkół średnich, czyli w liceach, technikach i szkołach branżowych, naukę rozpocznie tzw. podwójny rocznik uczniów. To efekt reformy edukacji.

W ocenie Bogdana Malinowskiego, dyrektora zespołu szkół w Nidzicy to także spore wyzwanie

Mamy 9 klas pierwszych, nigdy w historii szkoły tyle nie mieliśmy, ale uda nam się pomieścić bez większych problemów

– mówił.

Absolwenci obu typów szkół (gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych) będą się uczyć w szkołach średnich w równoległych, ale nie mieszanych klasach, bo będą mieć inną podstawę programową. Uczniowie klas pierwszych, absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej, w szkołach średnich korzystać będą z nowych podręczników.

Absolwenci gimnazjów będą mogli tak jak dotąd uczyć się z podręczników używanych przez wcześniejsze roczniki. Ci, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową będą pierwszym rocznikiem, który w przyszłości przystąpi do matury według nowych zasad.

Pierwszy taki egzamin odbędzie się w 2023 roku. Po tej reformie czas na dyskusję o jakości kształcenia. Celem jest szukanie rozwiązań, co zmienić w polskiej edukacji tak, by jej jakość była priorytetem. Stąd też 4 września o godzinie 10 odbędzie się Okrągły Stół Edukacyjny

– wyjaśniał w Bliższych spotkaniach warmińsko-mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Wojewoda Artur Chojecki przekonywał natomiast:

Jesteśmy otwarci na dialog. Obok wsparcia materialnego, czyli podwyżkach dla nauczycieli, chcemy rozmawiać o modelu edukacji, który odpowiada na potrzeby dzisiejszego świata.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany dotyczące nauczycieli, to od września ich wynagrodzenia mają zwiększyć się o 9,6%. Pojawi się też dodatek dla stażystów, a minimalny dodatek za wychowawstwo będzie wynosił 300 złotych. Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych i 2782 zł dla nauczycieli stażystów – przypomniał w poniedziałek minister edukacji.

Inauguracja roku szkolnego w Elblągu

Życzę Wam wytrwałości w nauce, dużo przyjemności i nie zniechęcajcie się, bo czasem na efekty trzeba poczekać

– życzył elbląskim uczniom podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego w Elblągu wicewojewoda warmińsko – mazurski Sławomir Sadowski. Podkreślał, że system edukacji się zmienia, ale wciąż jest oparty t na kultywowaniu tradycji. Młodzieży życzył też spokoju i tego, by mieli wsparcie w dorosłych.

Gościem elbląskiej uroczystości był prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz, który jest zdania, że w edukację trzeba inwestować, niezależnie od tego kto jest u władzy.

Nie byłem zwolennikiem wprowadzonych zmian, ale teraz nie ma co wracać do gimnazjów. Trzeba wszystko ulepszać i dofinansować

– dodaje lider ludowców.

Gospodarzem otwarcia roku szkolnego w Elblągu była Szkoła Podstawowa nr 18, a szkolną społeczność reprezentowali najstarsi uczniowie w klas ósmych.

Inauguracja roku szkolnego w Ełku

Prawie 300 uczniów Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku rozpoczęło nowy rok szkolny. Dzięki umowie, którą Ministerstwo Edukacji podpisało z Ministerstwem Obrony Narodowej, szkoły takie jak ełcka od nowego roku wchodzą w system przygotowania wojskowego.

Ministerialna umowa automatycznie otworzy absolwentom możliwości studiowania na akademiach wojskowych

– powiedziała dyrektor szkoły Agnieszka Pasko.

Do klas pierwszych w Centrum Edukacji Mundurowej zapisało się w tym roku 150 uczniów.

Autor: M. Lewiński/M. Stankiewicz/M.Zbrożek/PAP
Foto. A.Chmielewska/M.Stankiewicz/M.Zbrożek
Redakcja: K.Ośko/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczniowie, nauka, edukacja, Nidzica, rok szkolny
Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół! Rozpoczyna się nowy szkolny 2019/2020

Po ponad dwóch miesiącach odpoczynku - dzieci, młodzież i nauczyciele powracają do szkół. Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego  rozpocznie się o...

Zamknij
RadioOlsztynTV