Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Rozbudowa drogi łączącej Olsztyn z obwodnicą pochłonie 30 mln zł

Prawie 30 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 598, która połączy Olsztyn z jego południową obwodnicą.

W Olsztynie podpisano umowę w sprawie budowy drogi. Inwestycję finansują wspólnie samorządy: Olsztyna i województwa przy wsparciu unijnym. Chodzi o 2,5-kilometrowy odcinek drogi w części należący do gminy Olsztyn, a w części do województwa. Inwestycja będzie realizowana w całości przez jednego wykonawcę, wybranego w przetargu. Dzięki obwodnicy i budowie drogi z miasta wyeliminowany zostanie ruch tranzytowy. Prezydent Olsztyna jest przekonany, że wpłynie to na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców i dzięki temu, że miasto ominą ciężkie pojazdy zmniejszy się degradacja miejskich ulic.

Nowa droga wojewódzka nr 598 między skrzyżowaniem ulicy Płoskiego z ulicami Witosa i Bukowskiego do węzła Jaroty zostanie poszerzona i wzmocniona. Ma być rozbudowana do dwujezdniowej, dwupasmowej z pasem rozdzielającym i drogami serwisowymi, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i zatokami autobusowymi. Powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa ronda, miejsce do ważenia pojazdów, nowe oświetlenie, ekrany akustyczne, przebudowane zostaną również sieci podziemne. Budowa zakończy się do czerwca 2018 roku.

Budowana południowa obwodnica Olsztyna ma się łączyć z miastem za pomocą trzech dróg dochodzących do węzłów. Oprócz drogi wojewódzkiej nr 598 (ulica Płoskiego) który zakończy się węzłem Jaroty, powstanie także droga w ciągu ulicy Pstrowskiego zakończona węzłem w Szczęsnem i droga w ciągu ulicy Towarowej zakończona węzłem w okolicy Wójtowa.

Budowa południowej obwodnicy Olsztyna, omijającej stolicę Warmii i Mazur w ciągu drogi krajowej nr 16 na odcinku od Bartąga do Wójtowa trwa od kilku miesięcy, ma się zakończyć w 2018 roku. Na 10-kilometrowym odcinku Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe prowadzone są prace ziemne, trwa wzmacnianie podłoża, wymiana gruntów oraz prace przy budowie mostów i wiaduktów. Budowane jest także zaplecze dla służb utrzymujących obwodnicę. Na 15-kilometrowym odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód wymieniane są grunty oraz trwa budowa tymczasowego mostu nad Łyną w Bartągu.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obwodnica, Olsztyn, budowa, droga, droga wojewódzka
Ruszył przetarg na projekt drogi S16 z Mrągowa do Ełku

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad szuka firmy, która zaprojektuje drogę ekspresową S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz - Ełk. Przetarg obejmuje aktualizację studium...

Zamknij
RadioOlsztynTV