Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Rosjanie lubią przyjeżdżać do Polski na zakupy”. Artur Główczyński z Urzędu Celno-Skarbowego gościem Porannych Pytań

Podinspektor Artur Główczyński, zastępca naczelnika warmińsko-mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Fot. BSC

Od początku roku Rosjanie kupili w polskich sklepach dużo więcej towarów niż przed rokiem – mówi w Porannych Pytaniach podinspektor Artur Główczyński, zastępca naczelnika warmińsko-mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Mimo zawieszenia umowy o małym ruchu granicznym,  od początku roku granicę  z obwodem kaliningradzkim przekroczyło 3 miliony 700 osób. To spadek o niemal 11 procent w porównaniu do 2016 roku. O ponad 30 procent spadła też liczba Polaków przekraczających polsko-rosyjską granicę.

Jak mówił podinspektor Artur Główczyński, Rosjanie robią w Polsce coraz większe zakupy.

W tym roku odnotowaliśmy 180 tysięcy faktur na łączną kwotę 180 milionów złotych. Są to faktury dotyczące towarów zakupionych tylko w Polsce. Porównując do roku poprzedniego widać wyraźną progresję. W całym 2016 roku było około 155 tysięcy faktur na kwotę ponad 153 milionów złotych. Ten rok zamkniemy dużo większymi wartościami niż poprzedni.

Podinspektor Artur Główczyński z Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie podkreślał, że nadal problemem są próby przemytu. W tym roku na przejściu granicznym w Gronowie zamontowano nowoczesny skaner rentgenowski. W przyszłym roku takie urządzenie ma się pojawić w Gołdapi, a za 2 lub 3 lata na przejściu kolejowym w Braniewie.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Arturem Główczyńskim

Redakcja: BSChromy za K.Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, Rosjanie, zakupy, Urząd celno-Skarbowy, Artur Główczyński
„Polska pokona Kolumbię, Senegal i Japonię”. Były piłkarz Stomilu Yasuhiro Kato ocenia naszą grupę na Mundialu

Japonia ma małe szanse na wyjście z grupy podczas mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji - uważa Yasuhiro Kato, rodowity Japończyk i były piłkarz Stomilu...

Zamknij
RadioOlsztynTV