Rosja z głosem w Radzie Europy, finansowa motywacja nauczycieli i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. drukarza. Oglądaj audycję My Wy Oni
Rosja ponownie z prawem głosu z Radzie Europy, olsztyńscy nauczyciele dostaną większe dodatki motywacyjne oraz spór dotyczący odmowy świadczenia usług przed Trybunałem Konstytucyjnym. To tematy dzisiejszej audycji My, Wy, Oni.
Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:
-
- Zbigniew Ziejewski -Polskie Stronnictwo Ludowe
- Michał Wojciechowski – Kukiz’15
- Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
- Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
- Zbigniew Ziejewski -Polskie Stronnictwo Ludowe
Rosja z pełnią praw członkowskich w Radzie Europy
Polska delegacja nie weźmie udziału w posiedzeniu komisji kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na początku przyszłego tygodnia. To kolejna reakcja na przywrócenie Rosji w szeregi tej organizacji. Decyzję w sprawie opuszczenia obrad komisji podjęli po południu szef polskiej delegacji na Zgromadzeniu Włodzimierz Bernacki oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Tydzień temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy – głosami m.in. Włoch, Francji i Niemiec – przywróciło Rosji pełnię praw członkowskich w Radzie. Tłumaczono to m.in. potrzebą przywrócenia obywatelom rosyjskim dostępu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Co oznacza ta decyzja i jakie może mieć konsekwencje?
Olsztyńscy nauczyciele dostaną wyższe dodatki motywacyjne.
Taką decyzję podjęła olsztyńska Rada Miasta. Według uchwały dodatek motywacyjny wypłacany nauczycielom będzie mógł wynieść do 45 procent wynagrodzenia zasadniczego, a nie – jak dotychczas – 25 procent. Nowe przepisy, jak przyznają przedstawiciele koalicji rządzącej miastem, mają związek z obietnicami złożonymi podczas strajku nauczycieli. Wyższe dodatki motywacyjne mają być wypłacane olsztyńskim nauczycielom od września do końca grudnia. Dokładne stawki zostaną ustalone przez dyrektorów poszczególnych szkół.
Wraca temat strajku w szkołach.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. ukaranego drukarza
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. przepisu, na podstawie którego ukarano drukarza, który nie chciał wydrukować roll-upu dla Fundacji LGBT. Uznano go za niekonstytucyjny. Mężczyzna stwierdził, że nie chce przyczyniać się do promocji tego typu ruchów.
W mediach sporo się też mówi o pracowniku sklepu IKEA, który na wewnętrznej stronie internetowej swojej firmy, ostro skrytykował poparcie IKEI dla ruchów LGBT i przedstawił swoje stanowisko cytując fragmenty Starego Testamentu.
Posłuchaj audycji My Wy Oni
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska/BSC