Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosja z głosem w Radzie Europy, finansowa motywacja nauczycieli i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. drukarza. Oglądaj audycję My Wy Oni

Rosja ponownie z prawem głosu z Radzie Europy, olsztyńscy nauczyciele dostaną większe dodatki motywacyjne oraz spór dotyczący odmowy świadczenia usług przed Trybunałem Konstytucyjnym. To tematy dzisiejszej audycji My, Wy, Oni.

Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

    • Zbigniew Ziejewski -Polskie Stronnictwo Ludowe
    • Michał Wojciechowski – Kukiz’15
    • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
    • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Rosja z pełnią praw członkowskich w Radzie Europy

Polska delegacja nie weźmie udziału w posiedzeniu komisji kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na początku przyszłego tygodnia. To kolejna reakcja na przywrócenie Rosji w szeregi tej organizacji. Decyzję w sprawie opuszczenia obrad komisji podjęli po południu szef polskiej delegacji na Zgromadzeniu Włodzimierz Bernacki oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Tydzień temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy – głosami m.in. Włoch, Francji i Niemiec – przywróciło Rosji pełnię praw członkowskich w Radzie. Tłumaczono to m.in. potrzebą przywrócenia obywatelom rosyjskim dostępu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Co oznacza ta decyzja i jakie może mieć konsekwencje?

Olsztyńscy nauczyciele dostaną wyższe dodatki motywacyjne.

Taką decyzję podjęła olsztyńska Rada Miasta. Według uchwały dodatek motywacyjny wypłacany nauczycielom będzie mógł wynieść do 45 procent wynagrodzenia zasadniczego, a nie – jak dotychczas – 25 procent. Nowe przepisy, jak przyznają przedstawiciele koalicji rządzącej miastem, mają związek z obietnicami złożonymi podczas strajku nauczycieli.  Wyższe dodatki motywacyjne mają być wypłacane olsztyńskim nauczycielom od września do końca grudnia. Dokładne stawki zostaną ustalone przez dyrektorów poszczególnych szkół.

Wraca temat strajku w szkołach.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. ukaranego drukarza

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. przepisu, na podstawie którego ukarano drukarza, który nie chciał wydrukować roll-upu dla Fundacji LGBT. Uznano go za niekonstytucyjny. Mężczyzna stwierdził, że nie chce przyczyniać się do promocji tego typu ruchów.

W mediach sporo się też mówi o pracowniku sklepu IKEA, który na wewnętrznej stronie internetowej swojej firmy, ostro skrytykował poparcie IKEI dla ruchów LGBT i przedstawił swoje stanowisko cytując fragmenty Starego Testamentu.

Posłuchaj audycji My Wy Oni

00:00 / 00:00

Fot. A. Chmielewska

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Słoma, Dariusz Rudnik, video, Michał Wojciechowski
Iwona Arent: Źle się stało, że Rada Europy przyjęła fundusze od Rosji. To są brudne pieniądze

- Rada Europy zdradziła wartości europejskie - komentowała w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Iwona Arent - posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz członek polskiej delegacji parlamentarnej do...

Zamknij
RadioOlsztynTV