Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziura pokoleniowa w zawodach pielęgniarki i położnej. W Olsztynie zastanawiano się, jak ją zasypać

Konferencja naukowa z udziałem pielęgniarek i położnych odbyła się w olsztyńskim Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Na Warmii i Mazurach jest około 9 tysięcy pielęgniarek i położnych, z czego około 2 tysięcy to osoby w wieku 60 plus.

Dlatego trzeba stworzyć takie warunki, by zachęcić młodzież do kształcenia się w tym kierunku

– uważa prorektor ds. Collegium Medicum UWM. Sergiusz Nawrocki zapowiada wybudowanie nowej siedziby Wydziału Nauki o Zdrowiu, zwiększenie możliwości badawczych oraz budowę centralnego szpitala klinicznego, co też zwiększy możliwości kształcenia pielęgniarek i położnych.

Prawie 2 lata temu powstała ogólnopolska „Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”. Jej główne założenia to zwiększenie liczby osób wykonujących ten zawód i poprawa warunków pracy. Jak przyznaje wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego profesor Wojciech Maksymowicz, należy także zwiększyć liczbę szkół i zapowiada utworzenie filii w Ełku oraz w jeszcze jednym mieście regionu.

Ze statystyk wynika, że od 2-3 lat wzrasta zainteresowanie zawodem pielęgniarki i położnej. Zmniejsza się także liczba wyjeżdżających z kraju do pracy za granicą.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Fot. D.Grzymska

Fot. D.Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medycyna, praca, szpital, pielegniarki, Maksymowicz
Bliższe spotkania – 18.11.2019 r.

Monety kolekcjonerskie oraz krótszy tydzień pracy - to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. Monety kolekcjonerskie Najdroższa polska moneta...

Zamknij
RadioOlsztynTV