Rok Mikołaja Kopernika. Słuchaj audycji w Radiu Olsztyn
2023 to Rok Kopernika. Datę powiązano z podwójnym jubileuszem – 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicy śmierci. Z okazji Roku Kopernika przygotowaliśmy dwie wyjątkowe propozycje. Pierwsza to cykl audycji zatytułowany „Charakternik ten Kopernik” oraz seria programów o Mikołaju Koperniku.
Audycji można słuchać w podcastach Radia Olsztyn
Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Kopernik miał szerokie zainteresowania. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, polityką, dyplomacją, a nawet strategią wojskową. W dokonywaniu ważnych odkryć pomagały my: ciekawość, odwaga i dążenie do prawdy.
Mikołaj Kopernik spędził na Warmii większość swojego życia. Historia ocenia, że był też jej najznamienitszym mieszkańcem. Mieszkał na zamku w Lidzbarku Warmińskim, opiekował się murami Olsztyna i pracował na fromborskim wzgórzu.
Charakternik ten Kopernik
Projekt „Charakternik ten Kopernik” współfinansowany przez Muzeum Historii Polski przybliża postać wielkiego astronoma jako mieszkańca Warmii. Opowiadamy o wszystkich aktywnościach, jakie podejmował na terenie dominium. Dowiemy się też, czy Kopernik na pewno był księdzem? Z kim spotykał się na zamku w Lubawie? Jak wyglądały jego instrumenty i przyrządy oraz czym była tablica doświadczalna, którą stworzył w Olsztynie?
W ramach projektu powstanie 27 audycji radiowych i 4 krótkometrażowe dokumenty filmowe. Z audycji skorzystają m.in. nauczyciele z warmińsko-mazurskich szkół. Wybrane materiały będą prezentować podczas odpowiednich tematów na lekcjach historii.
Wybrane audycje będą również zaprezentowane we Fromborku i Olsztynie w ramach tzw. publicznego odsłuchu. Projekt przewiduje zorganizowanie spotkań w historycznych katedrach Archidiecezji Warmińskiej. Audycje przygotowuje Marek Lewiński – miłośnik historii i geografii oraz dziennikarz Polskiego Radia w Olsztynie.
Posłuchaj biografii Mikołaja Kopernika zapisanej wierszem autorstwa Agaty Grzegorczyk-Wosiek.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy