Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. „Miejscowa społeczność ma powód do dumy”

Fot. D. Grzymska

Lubstynek to jedna z trzech miejscowości w gminie Lubawa, które zagłosowały w plebiscycie za przyjęciem tych ziem do Polski. Właśnie w Lusbstynku i Złotowie uroczyście upamiętniono wydarzenia sprzed 102 lat.

Przy kościele w Złotowie stanęła tablica informacyjna, którą przygotował gdański oddział IPN. Obecny na spotkaniu jego wicedyrektor prof. Mirosław Golon przypomniał, że ludność z tych wiosek zapłaciła bardzo bolesną cenę m.in. szykan, represji, ucisku i konfiskaty mienia.

Miejscowa społeczność Napromka i Lubstynka ma powód do dumy, że ich przodkowie 102 lata temu opowiedzieli się za Polską.  Okazali się lepiej zorganizowani i liczniejsi niż innych miejscowości. Kilkanaście tysięcy głosów to było coś i znaczyło, że Polska ma grupę ludności, dla których Polska była ważna (…)

00:00 / 00:00

Wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski przekonywał, że ludność zamieszkująca ziemię lubawską zawsze była propolska i to odróżniało te tereny od innych.

Był to czas Cudu nad Wisłą (…) Niemieccy aktywiści i urzędnicy nakłaniali, żeby głosować za Niemcami ze względu na to, że jak nie do Niemiec, to traficie do Rosji. To świadczy też o przywiązaniu do ziemi (…)

00:00 / 00:00

W tym roku mija 102. rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Lubstynek to jedna z trzech miejscowości w tej gminie, która opowiedziała się za Polską w głosowaniu z 1920 roku. I właśnie tam, przy kamieniu upamiętniającym to wydarzenie warmińsko-mazurski poseł PiS Robert Gontarz złożył wieniec. Jak zaznaczył, należy pamiętać o tym, że mieszkańcy tych wiosek podjęli bardzo trudną decyzję.

Jest kilka miejscowości w województwie warmińsko-0mazurskim, które podjęły tę bardzo trudną decyzję. Były prześladowania i pobicia, żeby tylko nie  głosować za Polską. Ci, którzy się odważyli już na zawsze będą pamiętani jako bohaterowie.

00:00 / 00:00

Mieszkańcy Lubstynka dumni są ze swoich przodków i pamiętają jeszcze opowieści swoich dziadków. Za Polską zagłosowali m.in. obaj dziadkowie sołtysa Lubstynka Władysława Chilińskiego.

Jestem dumny z naszych dziadków, pradziadków i ojców. Patrzę na dzisiejsze czasy i może jeszcze wszystko wrócić.

00:00 / 00:00

Pozostałe wioski, które zagłosowały za Polską to: Napromyk i Czerlin. Plebiscyt przeprowadzono 11 lipca 1920 roku. Zakończył się porażką Polski, do której przyłączono jedynie 3 wsie z tego terenu.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury, plebiscyt, Powiśle, Lubstynek
IMGW ostrzega. Poniedziałek z burzami z gradem w regionie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek wysłało alert ostrzegający przed burzami z gradem i silnym wiatrem do odbiorców w 12 województwach. Poniedziałek w większości kraju ciepły i...

Zamknij
RadioOlsztynTV