Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robert Banasiewicz: Nie wolno demonizować stresu, wystarczy go redukować

Fot. fotolia.pl

Powoli kończą się wakacje. O tym, jak sobie radzić z powrotem do codziennej rzeczywistości pełnej obowiązków opowiadał w Bliższych Spotkaniach psychoterapeuta Robert Banasiewicz.

Gość Bliższych Spotkań w rozmowie z Izabelą Malewską zaznaczył, że trzeba lubić to, co się robi. Wtedy powrót po urlopie czy wakacjach nie jest trudny:

Ja lubię swoją pracę, więc wracam z radością, gdyż jestem u siebie. Pracuję dla siebie i jestem sam sobie szefem. Wybrałem taki zawód i uważam, że to było najlepsze, co mogłem zrobić w życiu.

Często zdarza się, że ludzie wracający po urlopie nie mogą przystosować się do codziennego rytmu, który zaczyna przytłaczać. Jak sobie radzić z taką sytuacją?

Po pierwsze trzeba odczarować stres. Nie możemy go demonizować, czyli uświadamiać sobie, że on jest. Spróbujmy redukować stres. Nie pozbywajmy się go – gdyby nie było stresu, nie mielibyśmy żadnych wyzwań, nic by nas nie kształtowało. Ten stres powinien być twórczy.  Trzeba jednak zrozumieć ludzi, którzy dopiero co wrócili z urlopu i nie do końca odnajdują się w pracy.

– powiedział Robert Banasiewicz.

Już niedługo do szkół wraca również młodzież. Jak mówi gość Bliższych Spotkań, oni także są narażeni na czynniki stresogenne:

Myślę, że chodzi tu o rodzaj napięcia wewnętrznego, na przykład dziecko po przedszkolu idzie do szkoły podstawowe, a później do szkół ponadpodstawowych – takie zmiany środowiska są rzeczywiście stresogenne.  Jeśli chodzi o sam teren szkoły, to młodzież nie powinna się stresować, bo go zazwyczaj doskonale zna.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej z Robertem Banasiewiczem.

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, stres
Krzysztof Markocki: Turyści z zagranicy są zainteresowani Polską. W tym roku często odwiedzany był Wilczy Szaniec, Frombork i kanał elbląski

Już za kilka dni kończą się wakacje. Jednym z tematów w Bliższych Spotkaniach było podsumowanie sezonu turystycznego, i właśnie o tym z Agnieszką Lipczyńską rozmawiał Krzysztof...

Zamknij
RadioOlsztynTV