Reparacje wojenne i podejście polityków do Rosji w Porannych Pytaniach
Podejście europejskich polityków do Rosji zmieniło się o 180 stopni – tak mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent, wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
W tym tygodniu odbyło się posiedzenie tego Zgromadzenia. Parlamentarzyści z całej Europy wysłuchali wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Z rozmów kuluarowych jasno wynika, że ostatnie miesiące bardzo zmieniły podejście europejskich polityków do Rosji – mówiła na antenie Radia Olsztyn poseł Iwona Arent.
Przed 24 lutego stosunek do Rosji był bardzo pozytywny. Po lutym nagle wszyscy stali się antyrosyjscy. Przykład prezydenta Zgromadzenia Rady Europy Tiny Koxa – on się zmienił, kiedyś w czasie rozmowy przyznał „wy Polacy mieliście rację, że to Rosja jest państwem niebezpiecznym”.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, w której określono Rosję mianem „terrorystycznego reżimu”, pojawiły się też w niej zapisy wzywające do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz do stworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni w Ukrainie.
Reparacje wojenne
W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Zgromadzenia, podczas którego polska delegacja mówiła o raporcie na temat strat wojennych, a także prezentowała innym delegacjom notę dyplomatyczną wysłaną przez polski rząd do Berlina. Nie tylko Polacy chcą rozmawiać o reparacjach wojennych od Niemiec – przekonywała Iwona Arent.
Delegacje krajów dawały nam sygnały, że chętnie zajęliby się tym tematem i lobbowali w sprawie odszkodowań. Spotkaliśmy się też z przewodniczącym niemieckiej delegacji.
Polska szacuje straty wojenne na ponad 6 bilionów złotych. Polskie MSZ wysłało do Niemiec notę dyplomatyczną w tej sprawie, ale bez załącznika z raportem zawierającym konkretne wyliczenia.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska