Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Renegade-23. Ćwiczono akcję poszukiwawczo-ratowniczą w lesie

Fot. 4W-MBOT

W Warmińsko-Mazurskiem oraz kilku innych regionach Polski trwają ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23.

Główny cel to sprawdzenie zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na lądzie i morzu. W Renegade/Sarex-23 uczestniczą żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz inne służby mundurowe z regionu.

W lesie miejskim w Giżycku ćwiczono akcję poszukiwawczo-ratowniczą po katastrofie lotniczej w trudno dostępnym terenie. Do zdarzenia wyruszył Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy, czyli NZPR.

Jak powiedziała Radiu Olsztyn kapral Sabina Mazurek, w razie potrzeby NZPR jest aktywowany i kierowany w rejon wypadku, katastrofy lotniczej lub masowej oraz koordynowany przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji pozostając w dwugodzinnym systemie gotowości do działania.

Czynnik czasu w takiej sytuacji odgrywa kluczową rolę. Terytorialny charakter formacji, znajomość terenu, na którym służą terytorialsi, jest jej ogromnym atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań

– podkreśliła kapral Sabina Mazurek.

W ćwiczeniach w Giżycku uczestniczyli też policjanci, strażacy, leśnicy i służby medyczne. Ćwiczenia taktyczno-specjalne RENEGADE/SAREX-23 potrwają do najbliższego piątku, 26 maja.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia
Na Kanale Mazurskim rozegrano Mistrzostwa Wojska Polskiego w Wędkarstwie Spławikowym

Przez dwa dni złowili prawie pół tony ryb. Stu najlepszych wędkarzy, wśród żołnierzy, rywalizowało w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Wędkarstwie Spławikowym na Kanale Mazurskim niedaleko Węgorzewa....

Zamknij
RadioOlsztynTV