Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowe straty wyrządzone przez zwierzęta chronione. Wilki, żubry i bobry spowodowały szkody w wysokości 6 mln złotych

Fot. fotolia.pl

Ponad 6 mln zł sięgają szkody spowodowane w minionym roku przez bobry na Warmii i Mazurach. To rekordowa kwota odszkodowań wypłacanych w ostatnich latach. Wzrosły też odszkodowania za wilki i żubry – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Wysokość szkód spowodowanych przez bobry w regionie rośnie od kilku lat, co może mieć związek z zajmowaniem przez nie nowych terenów. Szkody spowodowane w minionym roku przez bobry dotyczyły głównie drzew, użytków zielonych, upraw rolnych i stawów rybnych (kopanie grobli). Zdarzały się też przypadki utopienia zwierząt hodowlanych w norze bobrowej oraz zniszczenia ogrodzeń w wyniku upadku drzewa ściętego przez bobry.

Jak podała olsztyńska RDOŚ, wzrost kwoty odszkodowań za wilki wynika ze znacznie większej niż rok wcześniej liczby zgłoszonych szkód. W 2018 roku hodowcy złożyli łącznie 132 wnioski za zagryzione bydło, owce, kozy, daniele, jelenie i muflony. Drapieżniki atakowały głównie we wschodniej części województwa, ale do szkód dochodziło także np. w okolicach Szczytna i Olsztyna.
Jak szacują służby ochrony środowiska, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego żyje obecnie 13 tysięcy bobrów, 130 wilków i około 120 żubrów.

 

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk, odszkodowania, straty, bobr, szkody, żubr
Odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej. Leśnicy mają zabić 20 chorych osobników

Powodem jest zbyt duża liczba zwierząt żyjących w tym stadzie. Mają być zastrzelone do końca marca. Komisja ekspertów wytypowała do odstrzału zwierzęta słabe i chore. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV