Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordową kwotę odszkodowań za straty z powodu suszy dostaną rolnicy z Warmii i Mazur

Fot. Kinga Grabowska

Podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podsumowano pracę komisji szacujących tegoroczne straty.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki mówił o skali pomocy rządu.

Przypomnę, że przy ostatniej podobnej suszy w 2015 roku pomoc państwa wyniosła 450 milionów złotych, w tym roku rząd przeznaczył na wsparcie dla rolników 1,5 miliarda złotych.

00:00 / 00:00

Dyrektor oleckiego oddziału warmińsko-mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Robert Nowacki przypomniał, że region warmińsko-mazurski był jednym z trzech, które najbardziej ucierpiały w tym roku:

Te straty rzeczywiście były duże. Rekordowo wysoka jest też pula środków na rekompensatę. Nie zaspokoi oczywiście wszystkich potrzeb, ale w znacznym stopniu wesprze gospodarstwa, które ucierpiały.

00:00 / 00:00

Podczas szacowania strat do komisji wpłynęło 13,5 tysiąca protokołów, z których obsłużonych ma być 10 tysięcy wniosków. Część z nich jest już w realizacji – poinformował Marcin Kazimierczuk z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie.

Obsłużyliśmy około 3 tysięcy wniosków i wypłaciliśmy około 32,5 miliona złotych.

00:00 / 00:00

Jednocześnie z wypłatą odszkodowań rolnikom dotkniętym przez suszę ruszyły wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. W grudniu natomiast ruszą wypłaty pieniędzy związanych z zakupem materiału siewnego.

Fot. Kinga Grabowska

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, susza, Urząd Wojewódzki
„Rehabilitanci potrafią czynić cuda”. Swoimi doświadczeniami podzielą się na konferencji w Lidzbarku Warmińskim

Rehabilitanci potrafią sprawić, że ludzie po ciężkich wypadkach znów chodzą. W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja pod hasłem "Rehabilitacja Wczoraj-Dziś-Jutro". Aktualną wiedzę, doświadczenia oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV