Region do likwidacji?
Z gośćmi Porannych Pytań: Wiesławem Łubińskim, wiceprezesem zarządu BCC, kanclerzem loży olsztyńskiej BCC i Józefem Dzikim, przewodniczącym ZR NSZZ „Solidarność” w Olsztynie rozmawialiśmy o projekcie zmian w Kodeksie Pracy oraz o dramatycznym Liście Otwartym Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu do władz województwa warmińsko-mazurskiego.
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie Pracy. Zmiana polega na wprowadzeniu ruchomego czasu pracy i wydłużeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza na rozwiązania te czekają właściciele firm i zagrożeni zwolnieniami pracownicy. Michał d’Obyrn zapytał gości o to, czy rzeczywiście pracodawcy czekają na te zmiany?
Zdaniem Wiesława Łubińskiego, wiceprezesa zarządu BCC, kanclerza loży olsztyńskiej BCC takie rozliczenia mogą pomóc firmom budowlanym. Natomiast zdaniem kanclerza loży BBC przepis o ruchomym czasie pracy to czysty populizm.
Józef Dziki, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” w Olsztynie przewiduje, że wydłużenie okresu rozliczeniowego może sprawić, że właściciel każe pracować po 48 godzin tygodniowo, a przed końcem roku wyśle pracownika do domu. Ta zmiana nie liczy się z życiem rodzinnym pracownika.
Michał d’Obyrn poprosił też gości o skomentowanie Listu Otwartego Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, w którym Klub apeluje do władz województwa: wojewody, marszałka, parlamentarzystów o natychmiastowe, wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu. Klub przypomina, że nasz region jest marginalizowany i powiększa się dystans pomiędzy naszym, zacofanym regionem a resztą kraju.
Wiesław Łubiński potwierdził, że nasze województwo jest skazane na niebyt, że władze centralne robią wszystko, by województwa warmińsko-mazurskiego nie było, świadczy o tym przenoszenie central firm z Olsztyna do innych miast, do Białegostoku, Gdańska, Bydgoszczy.
Józef Dziki przypomniał, że związek jako pierwszy protestował przeciwko wyprowadzaniu z Olsztyna central firm, ostatnio wyprowadzono Centrum Usług Pocztowych do Białegostoku, ale odnosi wrażenie, że miejscowym politykom nie wypada o te sprawy walczyć w Warszawie.
Michał d’Obyrn rozmawia z Wiesławem Łubińskim, wiceprezesem zarządu BCC, kanclerzem loży olsztyńskiej BCC i Józefem Dzikim, przewodniczącym ZR NSZZ „Solidarność” w Olsztynie: