Referendum konstytucyjne, konflikt w teatrze oraz próba usunięcia „szubienic” z rejestru zabytków
Gośćmi Marka Lewińskiego byli:
- Marek Szter – Polskie Stronnictwo Ludowe
- Izabela Smolińska – Letza – Nowoczesna
- Henryk Falkowski – Kukiz 15′
- Ryszard Kuć – Platforma Obywatelska
- Maciej Tobiszewski – Prawo i Sprawiedliwość
Referendum konstytucyjne.
3 Maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży w senacie wniosek o zwołanie referendum konstytucyjnego na 10 i 11 listopada. Prezydent wystąpił z inicjatywą napisania nowej konstytucji na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jej główne założenia miały powstać na szesnastu otwartych spotkaniach we wszystkich stolicach województw. Efektem otwartych debat będzie przygotowanie dziesięciu pytań w referendum dotyczącym konstytucji.
Konflikt w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Wybór Janusza Kijowskiego na kolejną kadencję dyrektorską – o takim zamiarze poinformował Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, któremu Teatr podlega. Z kolei większość radnych z Komisji Kultury proponuje pomysł, w którym to dyrektor miałby zostać wybrany w drodze konkursu. Ponadto, dyrektor Kijowski jest skonfliktowany z częścią pracowników Teatru. Według nich, dyrektor Kijowski łamie Kodeks Pracy, narusza ich dobre imię i rzuca nieuzasadnione groźby zwolnień. Dyrektor Teatru na oskarżenia odpowiedział w mediach społecznościowych.
Próba usunięcia „szubienic” z rejestru zabytków.
Ponad dwa tysiące podpisów zebrano pod petycją o wykreślenie z listy zabytków pomnika znanego jako „szubienice”. Akcję zorganizował społecznik Antoni Górski. Chce on przekazać dokument do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Olsztyńskie „szubienice” to Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Według lokalnych środowisk prawicowych, ta nazwa jest fałszywa i pierwotnie brzmiała Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej.
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni.
Redakcja: A. Dybcio