Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratujmy bezdomnych przed zamarznięciem

w tej altance żyje bezdomny, fot. Kinga Grabowska

Nocami na Warmii i Mazurach temperatura spada nawet do -17 stopni, a w takich warunkach na zamarznięcie są narażeni przede wszystkim bezdomni.

W noclegowniach – przepełnienie, ale mimo to – każdy na pewno znajdzie dla siebie ciepły kąt. Podopieczni olsztyńskiego schroniska nie narzekają jednak na takie warunki. „Znalazłem się tutaj, ponieważ prywatne mieszkanie za dużo mnie kosztowało. Tu jest wszystko jest w porządku, nie jest ciasno. Nie ma na co narzekać” – mówi pan Roman.

Są też bezdomni, którzy po prostu nie chcą przyjeżdżać do schroniska. „Są przypadki, gdzie straż miejska wręcz siłą przywozi do nas bezdomnych. Tacy ludzie ponad swoje zdrowie i życie wybierają, w ich tylko rozumianym pojęciu, wolność” – mówi dyrektorka schroniska dla bezdomnych w Olsztynie – Jadwiga Danilczyk.

Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię, pod którą bezdomni mogą bezpłatnie uzyskać informację o miejscach noclegowych czy punktach pomocy finansowej, rzeczowej czy medycznej. Numer 800-165-320 jest czynny przez całą dobę do 31 marca. (P.Świniarski/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezdomni
Uratował przed zamarznięciem dwóch bezdomnych

Telefon mieszkańca Ornety uratował przed zamarznięciem dwóch bezdomnych. Mężczyzna powiadomił policję, że przebywają oni w altanie na terenie ogródków działkowych przy ulicy Dworcowej. We wskazanym miejscu...

Zamknij
RadioOlsztynTV