Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ratownicy wodni dbają o bezpieczeństwo także zimą

Policjanci z Giżycka i ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również zimą czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów spędzających czas nad jeziorami.

Chodzi głównie o dzieci i młodzież oraz wędkarzy, którzy wchodzą na zamarznięte tafle jezior. Wody Pojezierza Mazurskiego obserwowane są z góry okiem kamery drona. W razie zarejestrowania niepokojących sytuacji, do akcji wkraczają ratownicy na poduszkowcach. Oprócz takich interwencji, odbywają się też regularne partole.

Ratownicy od lat ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora. I przypominają, że lód nie ma tej samej grubości na całym jeziorze i chodzenie po nim bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Grubość pokrywy zmienia się szybko wraz ze zmianą temperatury, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny. Podczas kontroli, ratownicy zwracają uwagę amatorom wędkarstwa na niebezpieczeństwo i udzielają rad, jak się zachować w przypadku załamania lodu.

Ratownicy apelują też do rodziców, aby zwracali uwagę, gdzie bawią się ich dzieci i sprawdzili czy w razie czego będą one umiały wezwać pomoc. Przypadki przebywania, czy to dziecka, czy osoby dorosłej na terenie tzw. dzikich lodowisk, dobrze jest zgłaszać pod numer alarmowy 112.

Fot. MOPR Giżycko

Autor: J. Golon
Redakcja: K. Ośko

Więcej w bezpieczeństwo, lód, MOPR
Uwaga na spadające z dachów śnieg i lód. Kto powinien to usunąć?

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że ciężkie bryły śniegu osuwają się z dużych wysokości na ziemię. Szczególnie trzeba uważać na chodnikach. Obowiązek oczyszczania dachów spoczywa na administratorach...

Zamknij
RadioOlsztynTV