Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Radosław Król: zgłosiliśmy potrzebę wybudowania 19 wież obserwacyjnych na granicy
Nie ma mowy o presji migracyjnej na granicy z Rosją mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski. Z Radosławem Królem rozmawiał Andrzej Piedziewicz.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód, czyli systemu umocnień na granicy z Białorusią i Rosją. Wojewoda Radosław Król ma nadzieję, że już jesienią rozpoczną się pierwsze prace.
Nasza granica z obwodem królewieckim jest dość szczelna. Dobrze funkcjonują bariery elektroniczne i wykrywają wszystkie niebezpieczeństwa. Musimy jednak poprawić infrastrukturę wzdłuż granicy z Rosją i osłonić pas leśny, który ułatwia migrację przybyszy ze wschodu
– stwierdził.
Wojewoda poinformował, że od początku roku służby zanotowały 5 prób nielegalnego przekroczenia granicy w województwie warmińsko-mazurskim. Tylko w jednym przypadku było to celowe przekroczenie. Pozostałe przypadki to osoby, które znalazły się na granicy z Rosją nieświadomie. Na pas graniczny weszło, w tym roku, ponad 70 osób.
Radosław Król uspokajał, że nie ma mowy o presji migracyjnej, jak na granicy z Białorusią. Zdaniem wojewody zadań obronnych będzie jednak o wiele więcej, ponieważ cały czas trwa akcja hybrydowa ze strony Federacji Rosyjskiej.
Granica morska jest w tej chwili bardzo bezpieczna. Zgłosiliśmy natomiast potrzebę wybudowania na naszym lądowym odcinku granicy liczącym 202 kilometry 19 wież obserwacyjnych. Dużym problemem jest nasilenie się obserwatorów z pozycji dronów czy balonów meteorologicznych. Jesteśmy obserwowani a osoby, które przekraczają granicę i mają unijny, izraelski czy rosyjski paszport są nagabywane i pytane o jakieś zdjęcia
– wyjaśnił.
Zdaniem gościa Porannych Pytań nadal brakuje umocować prawnych, które mają zostać wprowadzone lada moment.
W formie projektu opublikowana została nowa ustawa o obronie ojczyzny. Można się z nią zapoznać. Mowa w niej m.in. o takich elementach jak zakaz fotografowania. Będzie wiele narzędzi, które pozwolą funkcjonariuszom straży granicznej, wojsku czy policji działać na granicy
– podsumował wojewoda.
Radosław Król mówił także o infrastrukturze krytycznej. Jak informował, za taką infrastrukturę uznawane są ujęcia wody, stacje benzynowe, czy drogi i linie kolejowe, ale także elementy hydrotechniczne na Żuławach.
Zwracamy dużą uwagę na infrastrukturę krytyczną w regionie warmińsko-mazurskim. Jesteśmy terenem podmokłym, dlatego jeżeli niektóre urządzenia wodne i zapory uległyby zniszczeniu mogłoby to spowodować duże i rażące szkody
– powiedział.
Wojewoda informował również, że od 1 lipca w Olsztynie znów zacznie działać delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W 2017 roku ranga tej jednostki została obniżona. ABW w Olsztynie funkcjonuje obecnie w formie wydziału zamiejscowego delegatury w Białymstoku.
Posłuchaj audycji
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Wojewoda o bezpieczeństwie na granicy i wsparciu terenów przygranicznych
- Maciej Wróbel o polskiej prezydencji w UE: dominujący będzie nacisk na bezpieczeństwo
- Rząd koalicyjny po roku, budżet, ochrona granic i spółki strategiczne w audycji My, Wy, Oni
- I. Niemczycki: rolnicy nie są przekonani, jaka będzie ich przyszłość w Europie