Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni sejmiku o bezpieczeństwie i dotacjach

We wtorek 26 kwietnia obradował sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. Radni wysłuchali raportu o stanie bezpieczeństwa e regionie, a także przyznali dotacje na bazę sportową i remonty zabytków.

Siedziba sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Fot. Ł. Węglewski

Raport o bezpieczeństwie

policja

Fot. Łukasz Węglewski

– Rok 2015 na Warmii i Mazurach był bezpieczny – twierdzi marszałek województwa. Gustaw Marek Brzezin na sesji sejmiku przedstawił raport o stanie bezpieczeństwa w regionie w ubiegłym roku. Z danych policji wynika, że widać spadek liczy przestępstw, a także większe zaufanie do policjantów. Rok 2015 to także mniej wypadków drogowych.

straż pożarna

Fot. Piotr Pawlik

Straż pożarna informuje natomiast o sporym wzroście interwencji w ubiegłym roku, co wynikało głównie ze szkód wywoływanych przez wichury.

– Cieszy to, że straży udało się znaleźć pieniądze na nowy sprzęt – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

00:00 / 00:00

straż graniczna

Fot. Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna

Problemem jest doposażenie Straży Granicznej, zwłaszcza w kontekście szczelności granic. W raporcie o stanie bezpieczeństwa Warmii i Mazur pojawiają się informacje o niewystarczającej infrastrukturze na przejściach granicznych oraz o wyeksploatowanym sprzęcie pograniczników – poinformował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin

00:00 / 00:00

Na doposażenie straży granicznej samorząd województwa zamierza przeznaczyć 100 tysięcy złotych. W sumie do służb mundurowych – finansowanych głównie przez budżet państwa – warmińsko-mazurski samorząd dokłada około 1 miliona złotych rocznie.

Dotacje na bazę sportową

Fot. Łukasz Węglewski

Ponad 7,5 miliona złotych na bazę sportową na Warmii i Mazurach. Dotacje na taką kwotę przyznał dziś sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. 5 milionów trafi na inwestycje już realizowane, natomiast 2,5 miliona na nowe projekty sportowe.

– To bardzo różne inwestycje, bo różne są potrzeby w poszczególnych miejscowościach. Są to przede wszystkim boiska wielofunkcyjne oraz remonty sal gimnastycznych – informuje wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk.

00:00 / 00:00

W sumie samorząd województwa dofinansuje 30 projektów związanych z rozbudową bazy sportowej na Warmii i Mazurach.

Dotacje na zabytki

Kościół w Kwitajnach. Fot. Sławomir Ostrowski

Radni sejmiku przyznali dotacje na remonty zabytków. Zarząd województwa zgodził się dofinansować 11 projektów związanych z pracami konserwatorskimi w obiektach sakralnych. Regionalny samorząd wyda na to 100 tysięcy złotych.

– Faktycznie nie jest to kwota duża. Znacznie większe pieniądze na zabytki są dostępne w ramach funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wnioski o dotacje zbieramy do 29 kwietnia – mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk.

00:00 / 00:00

W ramach konkursu o unijne fundusze z regionalnego programu operacyjnego, do podziału na renowację zabytków są 43 miliony złotych.

Wiele zabytkowych kamienic na Warmii i Mazurach wymaga renowacji. Fot. Ł Węglewski

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, policja, straż pożarna, bezpieczeństwo, dotacje, straż graniczna, zabytki
Śmierć przed komendą policji

Śmierć mężczyzny przed komendą powiatową policji w Iławie. Rano policjant wchodzący do budynku zauważył nieprzytomnego mężczyznę. - Niestety mimo reanimacji 59-latka nie udało się uratować -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV