Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni sejmiku nie przyjęli stanowiska w obronie papieża Jana Pawła II i olsztyńskich „szubienic”

fot. Przemysław Getka

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko w sprawie odpolitycznienia tematu świętego Jana Pawła II. Przedstawili je radni koalicji rządzącej PO-PSL.

Klub radnych PiS chciał przyjęcia stanowiska w obronie Ojca Świętego. Głosowania poprzedziły rozmowy w klubach. Próbowano wypracować wspólne stanowisko, ale to się nie udało.

Radni opozycyjni uważają, że obrona papieża Polaka jest konieczna – przekonywał autor stanowiska radny PiS Marcin Kazimierczuk.

Po zdarzeniach medialnych, które miały miejsce uznajemy, że naszemu papieżowi, świętemu Janowi Pawłowi II należy się obrona przed atakami, które są oparte tylko i wyłącznie na materiałach spreparowanych przez służbę bezpieczeństwa.

00:00 / 00:00

Zdaniem koalicji rządzącej w sejmiku, sprawa Ojca Świętego jest upolityczniana, stąd ich propozycja stanowiska – wyjaśnił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin z PSL.

Najlepiej było by nie naruszać świętości i nie zajmować się tematem w takim aspekcie. Jest to już czas kampanii wyborczej i wyraźnie widać, że próbuje się politycznie wywoływać temat.

00:00 / 00:00

Za stanowiskiem klubu PiS w sprawie obrony świętego Jana Pawła II głosowało 10 radnych, 18 przeciw. Za przyjęciem stanowiska o odpolitycznieniu było 18 radnych.

Fot. K. Grabowska

Sejmik województwa nie przyjmie też stanowiska w sprawie wywołującego tyle emocji Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi w centrum Olsztyna. Wnosili o to radni klubu PiS. Temat „szubienic” był poruszany podczas omawiania spraw różnych.

Przewodniczący klubu radnych PiS Grzegorz Kierozalski mówił, że przy opieszałości prezydenta Olsztyna w sprawie usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej sejmik powinien przedstawić zdecydowane stanowisko w tej sprawie.

Pomnik Dunikowskiego gloryfikujący chwałę oręża rosyjskiego, a w zasadzie sowieckiego, jest tak naprawdę przemocą symboliczną, bo Rosjanie zdobyli ten teren, niczego nie wyzwalali. W okolicznościach, kiedy Rosja kolejny raz pokazuje tę swoją butę czas najwyższy pokazać im, że nie panują nad tym.

00:00 / 00:00

Radni PO i PSL podnosili natomiast, że stanowisko w sprawie szubienic byłoby spóźnione, bo zapadły już prawne decyzje w tej sprawie. Wicemarszałek Marcin Kuchciński z Platformy Obywatelskiej dodał też, że sejmik nie ma kompetencji, by ingerować w samorząd.

Takim stanowiskiem ingerujemy, w jakiś sposób, w gminę Olsztyn. Nie chcemy tego robić, bo to nie są kompetencje sejmiku. Poza tym, z naszych informacji wynika, że temat jest w zasadzie rozwiązany. Czynione są prawne i administracyjne kroki, które mają doprowadzić do rozbiórki obiektu, więc sprawa wydaje się bezprzedmiotowa.

00:00 / 00:00

W głosowaniu za przyjęciem stanowiska 11 radnych było „za”, 16 głosowało przeciwko.

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w PSL, PiS, papież, PO, radni, pomnik, Armia Czerwona, sejmik województwa, szubienice, Gustaw Marek Brzezin, gmina Olsztyn, obrona, papież Polak, święty, Marcin Kazimierczuk
Kto będzie zarządzać portem w Elblągu? „Musimy wykorzystać nasze 5 minut”

Rozwój portu w Elblągu był tematem konferencji prasowej polityków partii rządzącej. Ogłoszono zbiórkę podpisów, zachęcającą do opowiedzenia się za przejęciem portu w Elblągu przez państwo.  "Naszym...

Zamknij
RadioOlsztynTV