Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto będzie zarządzać portem w Elblągu? „Musimy wykorzystać nasze 5 minut”

Fot. J. Sulecki

Rozwój portu w Elblągu był tematem konferencji prasowej polityków partii rządzącej. Ogłoszono zbiórkę podpisów, zachęcającą do opowiedzenia się za przejęciem portu w Elblągu przez państwo. 

„Naszym celem jest rozwój portu w Elblągu” – mówił przed budynkiem elbląskiego ratusza podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. Zdaniem wiceministra przez ostatnie lata włodarze miasta nie interesowali się przyszłością portu.

Port w Elblągu jest w bieżącym roku dofinansowywany z budżetu miasta kwotą 0 złotych. Jeżeli spojrzymy na sytuację związaną z możliwościami przeładunkowymi oraz udziałem tego portu w ogólnokrajowym przeładunku, to nie jest to nawet procent, a promil. W tym momencie port jest nierentowny. Jego skumulowana strata sięga miliona złotych. Mówię to z bólem, ale mamy do czynienia z portem, który bardziej przypomina parking dla TIR-ów, niż port z prawdziwego zdarzenia.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

W ocenie posła PiS Leonarda Krasulskiego rozwój elbląskiego portu jest koniecznością, zwłaszcza w kontekście otwartego w zeszłym roku kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Przekop już jest, ale nie miał służyć samemu w sobie. Przekop ma służyć rozwojowi gospodarczemu całego regionu, ponieważ taka była jego idea. Musimy wykorzystać nasze 5 minut po to, aby wzbogacić region i aby Elbląg stał się wreszcie miastem portowym.

00:00 / 00:00

„Potencjalne przejęcie portu w Elblągu przez państwo nie oznacza odebrania go mieszkańcom” – dodawał wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

To nie prawda, że rząd chce ukraść port z Elbląga, ponieważ najzwyczajniej w świecie ukraść się go nie da. W tym celu musielibyśmy zastopować rzekę, pozabierać nabrzeża, rozebrać hangary (…) Rząd chce wziąć odpowiedzialność za port. Wszystkie największe polskie porty są zarządzane przez państwo i tak samo powinno być w tym porcie. Z całym szacunkiem do samorządu, to właśnie państwo ma dużo większe możliwości oraz pieniądze. Choćby z tych przesłanek zadba o port. To zawsze będzie port elbląski, niezależnie od tego kto będzie nim zarządzał.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Zdaniem radnego Rafała Traksa, zbiórka podpisów stanowi odpowiedź na głosy płynące od mieszkańców Elbląg.

Ta sytuacja jest niedopuszczalna. Z tego powodu powstał społeczny komitet, który ma na celu pokazać panu prezydentowi i władzom miasta, że należy podjąć słuszną decyzję polegającą na dokapitalizowaniu portu kwotą 100 milionów złotych (…).

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Podczas konferencji politycy, radni miejscy oraz sympatycy PiS ogłosili zbiórkę podpisów, zachęcającą elblążan do opowiedzenia się za przejęciem portu w Elblągu przez państwo. Inicjatorzy zbiórki chcą zebrać przynajmniej 10 tysięcy podpisów. Akcja potrwa do 22 kwietnia i jest odpowiedzią na działania prezydenta Elbląga.

Witold Wróblewski prowadzi kampanię informacyjną skłaniającą mieszkańców do podjęcia decyzji o pozostawieniu portu w rękach miasta.

Obydwie inicjatywy są pokłosiem ogłoszonych przez miasto konsultacji społecznych dotyczących przyszłości portu w Elblągu. Zaplanowano je na przełom kwietnia i maja. Wówczas mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, czy port ma pozostać spółką komunalną, czy trafić w ręce państwa.

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, port, PiS, ratusz, Prawo i Sprawiedliwość, podpisy, konferencja prasowa, Leonard Krasulski, port w Elblągu, Piotr Opaczewski
Poseł R. Gontarz: czarne scenariusze się nie wydarzyły, węgla nie zabrakło

W pierwszym tygodniu wiosny warto zwrócić uwagę na to, że Polakom podczas właśnie zakończonej zimy nie zabrakło węgla ani gazu - mówił o tym podczas konferencji...

Zamknij
RadioOlsztynTV