Radni rozpoczęli prace nad strategią rozwoju Elbląga
Podczas sesji rady miejskiej w Elblągu radni podjęli jednogłośnie decyzję o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju miasta. Zdecydowali też o przystąpieniu do programu „Korpus wsparcia seniorów”.
Karolina Śluz, radna klubu Koalicji Obywatelskiej przekazała, że opracowanie skutecznej strategii wymaga czasu. Jej zdaniem każdy z mieszkańców Elbląga dostrzega problemy, z jakimi zmaga się miasto.
Dyskusja na temat rozwiązań jest przed nami. Każdy, kto żyje w Elblągu, widzi rzeczy do poprawy
– powiedziała.
Najpierw powstanie zespół ds. opracowania strategii, a następnie zostanie wypracowana wizja rozwoju miasta. O najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Elblągiem, opowiedział Marek Pruszak, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem miasto powinno skupić się na inwestycji w port.
Rozwój infrastruktury drogowej. Budownictwo mieszkaniowe, komunalne, socjalne, tu musimy stworzyć taki schemat, żeby ludzie mogli mieszkać w Elblągu
– przekazał radny.
Strategia ma powstać do końca 2025 r. W czwartym kwartale przewidziano także konsultacje społeczne tego dokumentu.
W trakcie sesji poruszono również temat przystąpienia do programu „Korpus wsparcia seniorów”, który radni przyjęli jednogłośnie. Zdecydowano, że Elbląskie Centrum Usług Społecznych kupi dodatkowe opaski bezpieczeństwa dla seniorów. Zdaniem Jolanty Janowskiej, radnej PiS, coraz więcej osób potrzebuje takiej pomocy.
Tutaj mam na myśli osoby samotne, które są przewlekle chore. Są choroby zagrażające życiu typu cukrzyca, są udary, wylewy i tak dalej
– powiedziała.
Elbląskie Centrum Usług Wspólnych posiada obecnie 150 opasek bezpieczeństwa, jednak dzięki nowemu programowi możliwa będzie wymiana starych urządzeń oraz zakup nowych, które będą dokładniej monitorować stan seniorów.
Opaska ma różne funkcje, jak detektor upadku i to jest dla nas najważniejsze, ponieważ dzięki tym funkcjom wielu osobom udało się uratować życie. W przypadku upadku odzywa się ratownik i sprawdzają, czy dana osoba jest w kontakcie i jeżeli nie, to jest wzywane pogotowie ratunkowe
– powiedziała Beata Kulesza, dyrektor ECUS.
Program, wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będzie realizowany od 1 kwietnia do końca tego roku.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: P. Jaguszewski