Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ptasia grypa powoli odpuszcza, ale coraz więcej jest przypadków afrykańskiego pomoru świń

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń stwierdzono na Podlasiu

Po raz drugi w ostatnich dniach Główny Inspektorat Weterynarii opublikował komunikat na temat nowych wykryć wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików.

W sumie stwierdzono 17 takich przypadków. Zostały wykryte na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie.

– Ryzyko zarażenia jest coraz większe – przyznaje zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk.

00:00 / 00:00

Do tej pory w Polsce potwierdzono już 243 przypadki choroby. Na Warmię i Mazury przypadków afrykańskiego pomoru świń jeszcze jej nie było, ale odnotowano wirusa przy samej wschodniej granicy regionu.

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF)
to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików i dzików. ASF nie jest groźny dla ludzi, ale bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla hodowców. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób jak np. gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów. Afrykański pomór świń został stwierdzony w Polsce, po raz pierwszy w historii, w lutym 2014 roku w powiecie sokólskim na Podlasiu.

(skr/bsc)

Więcej w rolnictwo, dzik, afrykański pomór świń, świnia, ASF
Zbigniew Babalski został pełnomocnikiem do spraw połączenia agencji rolnych

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski został pełnomocnikiem do spraw utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Instytucja ma łączyć zadania wykonywane obecnie przez dwie agencje rolne, które od września...

Zamknij
RadioOlsztynTV