Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczelarze i rolnicy mogą liczyć na pomoc finansową. Ma zrekompensować straty poniesione w 2020 roku

Fot. Archiwum RO

Pszczelarze i producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych w 2020 roku, mogą liczyć na wsparcie rządu dzięki nowelizacji przepisów.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pszczelarze i producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r., mają otrzymać pomoc w formie dotacji.

Jak napisano w uzasadnieniu, pszczoły odpowiadają za zapylanie 80 procent roślin uprawnych i dziko rosnących. Jednak zmieniające się warunki pogodowe (ciepłe zimy, chłodne wiosny oraz ekstremalne zjawiska typu wichury, tornada czy gradobicia) negatywnie wpływają na prowadzenie gospodarki pasiecznej. Ponadto, 2020 był trudnym rokiem dla rolników, nie tylko z uwagi na problemy ze zbytem produktów rolnych związane z COVID-19, ale również ze względu na niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które spowodowały znaczne szkody w uprawach rolnych.

Według nowych przepisów, dotacja do każdej przezimowanej rodziny pszczelej wyniesie 20 złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na dokarmianie owadów. W okresie jesienno-zimowym niezbędne jest zakupienie 10-15 kg cukru, co stanowi koszt w wysokości ok. 25–37,50 zł. Pomoc mogą otrzymać ponad 82 tysiące pszczelarzy.

Producenci rolni, których uprawy zostały w 2020 r. zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na poziomie powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej, będą mogli ubiegać się o dotację, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju uprawy i wymiaru szkód na danej powierzchni. Kwota wsparcia będzie się wahała od 600 do 1200 zł na hektar. Natomiast 500 zł na 1 ha powierzchni upraw, będą mogli otrzymać rolnicy, w których straty w wyniku klęsk żywiołowych były w wysokości co najmniej 20 proc. do 70 proc. plonu.

Zgodnie z danymi wojewodów szkody w związku z ubiegłorocznymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi wystąpiły na powierzchni ponad 452 tys. ha i wyniosły 2 mln zł, liczba poszkodowanych gospodarstw to około 54 tys. w całym kraju.

Rozporządzenie przewiduje ponadto, że dopłaty do oprocentowania kredytów będą mogły być również udzielane na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność dotyczącą przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia.

 

Autor: Anna Wysoczańska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, rolnictwo, pszczoły, uprawy
Serce dla zwierząt

W kolejnej audycji Cztery Łapy rozmawiamy o osobach, których życie wypełnia pomaganie zwierzętom. Jedną z nich jest Sylwia Warczak-Gołaś - członek Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i...

Zamknij
RadioOlsztynTV