Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyszłościowe inwestycje w Lidzbarku Warmińskim. Pomogą uniezależnić się energetycznie

Fot. A. Piedziewicz

Czystsze ogrzewanie a także krok do częściowej niezależności energetycznej Lidzbarka Warmińskiego. W ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim otwarto nowy kocioł na gaz o mocy 2,8 MW.

Dotychczas tamtejsza ciepłownia korzystała wyłącznie z węgla, teraz o 1/5 zmniejszy zużycie tego paliwa. Ma to również pozwolić na lepsze kształtowanie cen.

Widzimy, że rynek jest rozchwiany, ciężko powiedzieć, jakie będą ceny paliw w przyszłości. Cena węgla do tej pory była optymalnym rozwiązaniem, był on tańszy, ale teraz, gdy zamknięto rynek wschodni, musimy sprowadzać węgiel z różnych kierunków. Dlatego uważam, że dobrym rozwiązaniem jest mieć miks paliwowy, gdzie możemy korzystać z różnych paliw

– przekonuje Janusz Panasiuk, prezes spółki Veolia Północ, do której należy lidzbarska ciepłownia.

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Zmniejszenie zużycia węgla oznacza też mniej zanieczyszczeń. Gaz jest przy tym paliwem przejściowym. Spółka tak buduje swoje nowe instalacje, by w przyszłości wykorzystywać źródła odnawialne, czyli biometan i biogaz.

Dodatkowo w Lidzbarku Warmińskim uruchomiono dziś także kogenerację, czyli instalację, która z gazu produkuje nie tylko ciepło, ale i prąd. Moc tej instalacji to 1 MW. Energia w niej wytworzona będzie zużywana częściowo na własne potrzeby ciepłowni, a częściowo sprzedawana do sieci.

Fot. A. Piedziewicz

To wszystko jednak nie koniec. Oddane właśnie instalacje to pierwszy etap budowy tzw. Ciepłowni Przyszłości, która będzie korzystała z pomp ciepła i fotowoltaiki.

To jest pierwszy taki projekt w polskim ciepłownictwie. Ponad 90 procent ciepła będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dla nas jest to projekt pilotażowy, jeżeli wyniki potwierdzą pokładane nadzieje, będziemy realizować podobne w przyszłości. Po tym pilotażu mamy też nadzieję rozbudowywać i budować podobne instalacje już o większej mocy

– zapowiada prezes Veolia Term Magdalena Bezulska.

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Na budowę Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim Veolia dostała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gdy będzie ona gotowa, pozwoli praktycznie bez kupowania paliwa ogrzać około 10 bloków na Osiedlu Astronomów. Co to oznacza dla miasta?

Dwa aspekty są tu kluczowe. Przede wszystkim czyste powietrze, bo dążymy do uzyskania statusu miasta uzdrowiskowego. A drugi to bezpieczeństwo energetyczne – w obecnych czasach kotłownie węglowe stoją pod dużym znakiem zapytania, a tutaj mamy coś nowego, przyszłościowego

– mówi zastępca burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Tomasz Nykiel. Jak podkreśla, dla miasta to bardzo istotny projekt.

00:00 / 00:00

Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim ma być gotowa jesienią.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ogrzewanie, ciepłownia
„Ciepłe mieszkanie” w gminie Ełk. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie

Ponad 1 mln 100 tys. zł otrzymała gmina Ełk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Ciepłe mieszkanie”. Dzięki niemu mieszkańcy będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV