Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Przechodzimy między jeziorami”. Trwa budowa S16 z Borek Wielkich na Mazury

Fot. A. Piedziewicz

Sprawdzamy stan zaawansowania na budowie drogi S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Prace ruszyły niecały rok temu. Wykonawca zapewnia, że droga będzie gotowa w terminie, czyli jesienią przyszłego roku.

Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że 20-procentowe zaawansowanie po roku prac to dobry wynik.

Jesteśmy na etapie najtrudniejszych prac, czyli prac ziemnych, wymiany gruntów, budowy nasypów. Są czasochłonne, stąd może się wydawać, że to niskie zaawansowanie, ale później etapy są już prostsze.

00:00 / 00:00

Wykonawca robót przyznaje, że największym wyzwaniem są wymiany gruntów, by wzmocnić podłoże nowej drogi. Miejsc, w których taką wymianę należy przeprowadzić, jest ponad 70. Sznur ciężarówek z gruntem wydobytym podczas budowy S16 sięgnąłby… do Francji.

Najtrudniejszym miejscem są okolice Sorkwit. Przechodzimy między dwoma jeziorami, do przejścia mamy rzekę Krutynię, dodatkowo mamy czynną linię kolejową w bliskiej odległości od budowy. Warunki gruntowe są skomplikowane, jest tu szereg zastosowanych wzmocnień podłoża. Jedną z nich jest wymiana gruntowa, w najgłębszym miejscu sięgnie 14 metrów. Dodatkowo palowanie za pomocą pali prefabrykowanych, najgłębsze z nich będą sięgać 25 metrów w głąb

– opisuje kierownik budowy Adam Koniecki z firmy PORR.

00:00 / 00:00

Inwestycja zakłada powstanie 12 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej z Borek Wielkich do Mrągowa oraz 3 kilometrów jednojezdniowej obwodnicy Mrągowa.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Minister Adamczyk: Pieniądze na budowę S16 z Mrągowa do Ełku są zabezpieczone

Na jakim etapie są prace na budowie S16? GDDKiA odpowiada

Ruszają prace na budowie S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, droga, Mrągowo, porr, S16, borki wielkie, Karol Głębocki, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, budowa drogi Borki Wielkie - Mrągowo
Mniej rezerwacji, wyższe ceny. Kogo będzie stać na urlop na Mazurach?

W wielu mazurskich hotelach goście zarezerwowali już pobyty na nadchodzący długi czerwcowy weekend. W porównaniu z poprzednimi latami rezerwacji jest jednak mniej. Branża turystyczna zauważa, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV