Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Prosimy wszystkich o ostrożność i rozwagę”. Trwa długi weekend na mazurskich jeziorach

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich bardzo duży ruch. Na akwenach mnóstwo sprzętu pływającego. W ciągu ostatniej doby było już kilka interwencji Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak mówi dyżurny MOPR w Giżycku Mariusz Raubo, głównym powodem kłopotów żeglarzy był alkohol:

Tych pływań było już kilka do urazów, które początek miały od mocno zakrapianych imprez w tawernie, m.in. urazy głowy. Od rana następne pływania do urazów kończyn, do nieszczęśliwych wypadków na jachcie. Prosimy uważać poruszając się na jachcie, zawsze jedną rękę trzymamy się jachtu, żeby nie skąpać się w wodzie. Temperatura w Giżycku wynosi 23 stopnie Celsjusza, a wody tylko 15 stopni, więc kąpiel w tak zimnej wodzie może skończyć się tragicznie, to zbyt duży szok dla organizmu

– podkreślał dyżurny.

00:00 / 00:00

Dyżurny przypomina też o zachowaniu na wodzie w razie załamania pogody:

Jeżeli zaczęłyby się kłębić ciemne chmury, to wtedy szykujemy się do powrotu do portu. Zakładamy kamizelki ratunkowe tak, żebyśmy mogli bezpiecznie powrócić.

00:00 / 00:00

Dziś na mazurskich akwenach bardzo słaby wiatr. Prognozy na jutro przewidują poprawę warunków do żeglowania i wiatr do 3 stopni Beauforta.

Autor: B. Gajlewska/MOPR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żeglarstwo, jeziora, turyści, MOPR, długi weekend
Wodne karetki będą dalej służyć na jeziorach. Dziś podpisano umowę

Działają od 2004 roku i będą działać kolejnych 5 lat. Wodne karetki rozpoczęły swoją sezonową służbę na Wielkich Jeziorach Mazurskich. - To sprawi, że na wodnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV