Profesor Oskar Gottlieb Blarr doktorem honoris causa UWM
Przez całe życie działał na rzecz dobrych stosunków między Polską i Niemcami. Profesor Oskar Gottlieb Blarr doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Niemiecki organista i kompozytor honorowy odebrał tytuł w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Profesor Oskar Gottlieb Blarr urodził się w 1934 roku w Sędławkach pod Bartoszycami. W roku 1945 uciekł z rodziną do Niemiec. Wśród jego zasług wymienia się promocję twórczości Feliksa Nowowiejskiego. Doprowadził chociażby do prawykonania oratorium „Quo Vadis” w Dusseldorfie, dlatego tytuł otrzymuje w roku Feliksa Nowowiejskiego.
Jak mówił promotor doktoratu honoris causa profesor Krzysztof Gładkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Oskar Gottlieb Blarr wielokrotnie przyjeżdżał na Warmię i Mazury. Nie tylko koncertował, ale także działał na rzecz odbudowy zabytkowych organów.
Tu warto przypomnieć chociażby organy w Barczewie, rodzinnym mieście Nowowiejskiego, które Oskar Blarr własnoręcznie czyścił, by móc na nich nagrać płytę, w celu zebrania pieniędzy na renowację instrumentu.
Sam Oskar Gottlieb Blarr odbierając doktorat mówił o Polakach kluczowych dla jego życia. To Krzysztof Penderecki, u którego studiował, ale też m.in. mazurski poeta Erwin Kruk, którego muzyk poznał w Olsztynie. Wspominał również dramatyczne wydarzenia z dzieciństwa, które go ukształtowały.
Uciekając z rodziną w roku 1945 nie mogliśmy wiele zabrać. Ale w głowie zabrałem wspomnienie bartoszyckiego kościoła i tamtejszych organów. I te organy zdeterminowały moje życie.
Ten dramat wojny i ucieczki z rodzinnych stron był niezwykle istotny dla późniejszej działalności artystycznej i społecznej profesora Blarr – podkreślał Krzysztof Gładkowski.
To nie tylko promocja twórczości Nowowiejskiego i zainteresowanie zabytkowymi organami zadecydowały o przyznaniu doktoratu honoris causa. To przede wszystkim dokonania na rzecz współpracy między artystami z Polski i Niemiec, a także utwory muzyczne dedykowane postaciom ważnym dla Polski.
Za działania na rzecz porozumienia między artystami z Polski i Niemiec Oskarowi Blarrowi dziękował też wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
Pańska wiara w moc kultury i sztuki jako języka porozumienia między narodami zaowocowała pięknymi projektami, koncertami w wykonaniu muzyków z Polski i Niemiec.
Nieprzypadkowo doktorat honoris causa Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przyznał profesorowi Blarrowi w tym roku. 2016 – to nie tyko rok Feliksa Nowowiejskiego, ale też rok, w którym obchodzimy ćwierćwiecze polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
(apie/bsc)