Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Profesor Marcin Wiącek i senator Lidia Staroń z Olsztyna kandydatami na Rzecznika Praw Obywatelskich
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Wiącek jest kandydatem opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem PiS jest senator niezależna Lidia Staroń. Po południu minął termin zgłaszania kandydatów.
Marcina Wiącka zaprezentował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wspólnej konferencji przedstawicieli klubów i kół opozycyjnych. Jak powiedział, kandydat na RPO jest „ponadpolityczny, niepartyjny i akademicki”.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Marcin Wiącek jest doktorem habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa UW.
Ma ponad sto publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego, praw człowieka i praw obywatela.
Lider PSL powiedział, że pod zgłoszeniem kandydatury Marcina Wiącka podpisali się posłowie klubów: Koalicji Polskiej-PSL, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz kół: Polska 2050 i Polskie Sprawy. Dodał, że są również podpisy posłów Porozumienia Jarosława Gowina oraz niezależnych – byłego posła Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kołakowskiego czy wykluczonego z Platformy Obywatelskiej Ireneusza Rasia.
Marcin Wiącek podziękował za zgłoszenie go na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Powiedział, że „jest człowiekiem nauki”, który przez wiele lat zajmował się prawem konstytucyjnym, a obecnie prawami człowieka.
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest senator niezależna Lidia Staroń. Poinformował o tym rano szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Senator mówiła dziennikarzom, że ma kompetencje i doświadczenie wymagane do pełnienia tej funkcji. W rozmowie z dziennikarzami w Senacie stwierdziła, że ma ponad 20 lat praktyki pracy wśród ludzi. Podkreślała, że zawsze pracowała na rzecz drugiego człowieka.
Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
Parlament czterokrotnie próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości – Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały zgody Senatu.
To już oficjalne. Senator Lidia Staroń kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kto będzie wójtem gminy Dywity? Termin zgłaszania kandydatów został przedłużony
- Ewa Kaliszuk o zbliżających się wyborach w USA i w Polsce. Posłuchaj rozmowy
- Sami finansują swoją kampanię. Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentowali kandydatów
- W Olsztynie zaprezentowano kandydatów Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego