Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Producenci i amatorzy serów na targach w Olsztynie. Były spotkania i degustacja najszlachetniejszych wyrobów mleczarskich

Fot. Łukasz Sadlak

Do Olsztyna przyjechało kilkudziesięciu producentów serów i miłośników tych przysmaków z całej Polski. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz siódmy zorganizowano Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa.

Były spotkania oraz degustacja najszlachetniejszych wyrobów mleczarskich. Dziesiątki producentów z całego kraju prezentowało swoje osiągnięcia w dziedzinie serowarstwa. Jak podkreślają organizatorzy Święta Sera, każdego roku stoiska wystawców odwiedza coraz więcej osób. W tym roku to kilka tysięcy ludzi.

Tytuł imprezy „Święto sera” podkreśla wagę tego produktu w codziennej diecie. Były spotkania z krajowymi autorytetami serowarstwa. Można było uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące np. wyboru dobrego sera, rodzajów i różnic między gatunkami serów, prawidłowości ich znakowania, czy roli żywieniowej nabiału.

Ser zajmuje ważne miejsce w menu przeciętnego Polaka, jakkolwiek wciąż spożywamy go mniej, niż reszta Europy Zachodniej. Na Festynie zorganizowano także laboratorium sera i twarogu, wystawę fotograficzną oraz pokazy filmowe poświęcone tajnikom przemysłowej produkcji serów dojrzewających i twarogów najwyższej jakości. Zorganizowano animacje dla dzieci w formie różnorodnych „mleczarskich” zabaw, konkursów oraz gier.

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ser, sery
Serowa uczta w olsztyńskim Kortowie. Producenci z całego kraju prezentują swoje wyroby

Dojrzewające, białe i żółte, z różnych rodzajów mleka - sery królują w Olsztynie. Duże firmy i mali lokalni producenci chwalą się swoimi wyrobami podczas 7. Ogólnopolskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV