Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Proces o napad na olsztyński kantor bez udziału mediów. „Mózgiem” gangu był policjant wyrzucony z pracy

Sąd Rejonowy w Olsztynie z powodów pandemicznych zdecydował, że media nie będą mogły obserwować procesu gangu, który obrabował kantor.

„Mózgiem” gangu był policjant wyrzucony z pracy po tym, gdy wyszło na jaw, że jego podwładni biją zatrzymanych. W gangu był także inny policjant.

Sąd Rejonowy w Olsztynie poinformował, że

zarządzeniem z dnia 11.03.2021 r. z uwagi na sytuację epidemiologiczną i brak możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków dla udziału kolejnych osób na rozprawie, w tym przedstawicieli mediów, biorąc pod uwagę, że w rozprawie będzie brało udział 21 osób, nie licząc świadków i konwojentów nie zezwolono na udział przedstawicieli mediów na rozprawie.

Zarządzenie dotyczy procesu gangu, który 21 września 2019 roku napadł na kantor przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Ukradziono wówczas ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych, kilkadziesiąt tysięcy euro, funty i korony norweskie. Śledczym udało się odzyskać 390 tysięcy złotych i całość waluty zagranicznej.

Włamywacze byli nieuchwytni przez blisko rok. Żmudna praca operacyjna policji i prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie doprowadziła, w maju 2020 roku, do zatrzymania trzech mężczyzn, a po miesiącu – kolejnego. Szokiem dla opinii publicznej było to, że jeden z zatrzymanych to były zastępca naczelnika jednego z wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Został on wyrzucony z pracy po tym, gdy wyszło na jaw, że w olsztyńskiej komendzie biciem wymuszane są zeznania od zatrzymanych. Kolejnym członkiem gangu był jego brat – także policjant. Pozostali dwaj to ich koledzy.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Krzysztof Stodolny informował, że gangsterzy „szczegółowo zaplanowali i podzielili swoje role”. Jeden z ich zatrudnił się w kantorze, dzięki czemu rabusie podrobili klucze i poznali kody do dezaktywacji alarmów i do sejfu. Mężczyźni usiłowali włamać się do drugiego sejfu, ale nie zdołali go otworzyć.

W śledztwie Piotr K.-R., Piotr F. i Paweł K.-R. przyznali się do dokonania zarzucanemu im przestępstwa, składając obszerne wyjaśnienia, natomiast Michał W. nie przyznał się. Trzech mężczyzn przebywa w areszcie, jeden został z niego zwolniony.

 

Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, policjant, gang, napad, Olsztyn, kradzież, kantor, proces, Dąbrowszczaków
Urzędnicy zachęcają do zdalnego załatwiania spraw. „Sytuacja epidemiczna nadal nie jest najlepsza”

Sytuacja epidemiczna w Olsztynie i w województwie warmińsko-mazurskim - choć wydaje się stabilna - nadal nie jest najlepsza. Dlatego urzędnicy apelują do mieszkańców, by jak najwięcej...

Zamknij
RadioOlsztynTV