Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy wrócili na olsztyńską rondelę

Część odsłoniętego barbakanu koło Wysokiej Bramy w Olsztynie z widocznym oknem strzelniczym, fot. A. Socha

Archeolodzy kontynuują badania na fortyfikacjach olsztyńskiej starówki: usuwają zasypiska, które pozostały po ubiegłorocznych badaniach, będą sprawdzać także niezbadane jeszcze warstwy ziemi.

Odkryta w 2012 roku przez archeologów na olsztyńskiej starówce tzw. rondela, czyli część fortyfikacji z XIV wieku była do tej pory częściowo wyeksponowana. Ale aby fragment zabytkowej części starego miasta przy Wysokiej Bramie był estetycznie zaprezentowany, trzeba wykonać koncepcję zagospodarowania tego terenu. Do tego potrzebna jest całościowa dokumentacja odkrytych fortyfikacji, którą archeolodzy mają wykonać do końca roku. Jej wykonanie poprzedzą badania, które właśnie się rozpoczęły.

Wykopy sięgają 8 metrów, ale nie jest wykluczone, że prace będą prowadzone jeszcze niżej, zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków i zakończą się wykonaniem dokumentacji zabytku – powiedział archeolog kierujący pracami Adam Mackiewicz.


Wyeksponowane fragmenty fortyfikacji przed wejściem na starówkę mogą stać się początkiem trasy, którą zazwyczaj pokonują turyści zwiedzający najważniejsze gotyckie budowle Olsztyna.

(kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolodzy
Archeolodzy i poszukiwacze badają Pola Grunwaldzkie

Prawie 60 historyków, archeologów i badaczy amatorów szuka pozostałości po wielkiej bitwie zakonu krzyżackiego i wojsk polsko-litewskich z 1410 roku. Tegoroczne badania są prowadzone pod hasłem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV