Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 30 rodziców odmówiło zaszczepienia dzieci. Sanepid nakłada grzywny

W pierwszym kwartale tego roku 29 rodziców z województwa warmińsko-mazurskiego nie wyraziło zgody, aby ich dzieci otrzymały preparaty wyznaczone w kalendarzu szczepień.

Najczęściej dotyczyło to szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce, która według środowisk antyczepionkowych, wywołuje autyzm.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że w całym 2020 roku rodzice odmówili zaszczepienia dzieci 249 razy, a w roku 2019 – 295.

Najczęściej rodzice odmawiają zaszczepienia dzieci szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce. Jest to ta szczepionka, którą środowiska antyszczepionkowe wskazują jako winną wywoływania u dzieci autyzmu, co jest kompletną nieprawdą

– podkreślił Janusz Dzisko.

Dodał, że zdarzają się też matki, które jeszcze przed porodem zastrzegają, że nie chcą, by po urodzeniu ich dziecko zostało zaszczepione przeciwko gruźlicy.

Z takimi mamami rozmawia personel medyczny, czasem udaje się je nakłonić do zmiany zdania.

Na rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci szczepieniami wskazanymi w kalendarzu, sanepid nakłada grzywny, zwykle jest to kwota 500 złotych dla ojca i 500 złotych dla matki dziecka.

Janusz Dzisko zdradził, że w 2019 roku na Warmii i Mazurach nałożono grzywny na kwotę 32 tysięcy złotych, w 2020 roku – 22 tysięcy złotych, ale udało się z nich ściągnąć zaledwie 13 tysięcy 750 złotych.

Wynika to z tego, że rodzicom przysługuje zażalenie na naszą decyzję i takich zażaleń mamy 256. Zażalenia te rozpoznaje resort zdrowia, co jest procesem czasochłonnym

– przyznał.

Fot. fotolia

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienia, szczepionka, grzywna
Mobilny punkt szczepień przy olsztyńskim sanepidzie zmienia godziny pracy

Punkt szczepień działa dwa razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki, ale od przyszłego tygodnia zmienią się godziny jego otwarcia. Teraz czynny będzie o godzinę...

Zamknij
RadioOlsztynTV