Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Prawie 30 rodziców odmówiło zaszczepienia dzieci. Sanepid nakłada grzywny
W pierwszym kwartale tego roku 29 rodziców z województwa warmińsko-mazurskiego nie wyraziło zgody, aby ich dzieci otrzymały preparaty wyznaczone w kalendarzu szczepień.
Najczęściej dotyczyło to szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce, która według środowisk antyczepionkowych, wywołuje autyzm.
Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że w całym 2020 roku rodzice odmówili zaszczepienia dzieci 249 razy, a w roku 2019 – 295.
Najczęściej rodzice odmawiają zaszczepienia dzieci szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce. Jest to ta szczepionka, którą środowiska antyszczepionkowe wskazują jako winną wywoływania u dzieci autyzmu, co jest kompletną nieprawdą
– podkreślił Janusz Dzisko.
Dodał, że zdarzają się też matki, które jeszcze przed porodem zastrzegają, że nie chcą, by po urodzeniu ich dziecko zostało zaszczepione przeciwko gruźlicy.
Z takimi mamami rozmawia personel medyczny, czasem udaje się je nakłonić do zmiany zdania.
Na rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci szczepieniami wskazanymi w kalendarzu, sanepid nakłada grzywny, zwykle jest to kwota 500 złotych dla ojca i 500 złotych dla matki dziecka.
Janusz Dzisko zdradził, że w 2019 roku na Warmii i Mazurach nałożono grzywny na kwotę 32 tysięcy złotych, w 2020 roku – 22 tysięcy złotych, ale udało się z nich ściągnąć zaledwie 13 tysięcy 750 złotych.
Wynika to z tego, że rodzicom przysługuje zażalenie na naszą decyzję i takich zażaleń mamy 256. Zażalenia te rozpoznaje resort zdrowia, co jest procesem czasochłonnym
– przyznał.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy