Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 20 tysięcy zasiłku macierzyńskiego pobiera rekordzistka z Warmii i Mazur. To i tak mało w porównaniu z Warszawą

Fot. fotolia.com

 18 tys. zł miesięcznie –  tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński dla mamy wypłacany w województwie warmińsko-mazurskim. Otrzymuje go, co miesiąc, klientka olsztyńskiego oddziału ZUS. Najwyższy zasiłek macierzyński w kwocie 78 tys. zł wypłacany jest mieszkance Warszawy.

Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego z ZUS wynosi około 2,4 tys. zł. Jednak są mamy, które otrzymują kilka, a nawet kilkadziesiąt razy więcej. Z danych ZUS wynika, że najwyższy zasiłek macierzyński w kraju  w wysokości 78 577, 50 zł jest wypłacany mamie z Warszawy. Tak wysoka kwota jest odzwierciedleniem osiąganego wynagrodzenia. Roczne dochody warszawianki przekroczyły 781 tys. zł. Na drugim miejscu pod względem wysokości jest zasiłek macierzyński, który otrzymuje klientka rybnickiego oddziału ZUS. Na jej konto wpływa miesięcznie 39 tys. zł. Również  w tym przypadku na wysokość zasiłku macierzyńskiego wpływ mają osiągane zarobki z tytułu umowy o pracę.

Przypominamy, że zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie, po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni macierzyńskiego, gdy zdecydują się sprawować opiekę nad dzieckiem. Tata z Wrocławia, jest rekordzistą jeśli chodzi o wysokość otrzymanego zasiłku. Dostaje 21 108,21 zł co miesiąc.

Jakie zarobki takie świadczenie

Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy

– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku. Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi miesięcznie kwoty 11 912,5 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Ile wynosi zasiłek

Zasada jest taka: za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego ( przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie ) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego – 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

Najwyższe zasiłki macierzyńskie w Polsce (powyżej 20 tys. zł)

  1. Warszawa – 78 577,50 zł
  2. Rybnik – 39 020,10 zł
  3. Poznań – 32 712 zł
  4. Chorzów – 22 990,91 zł
  5. Wrocław – 21 108,21 zł

Najwyższe kwoty zasiłków wypłacane przez warmińsko-mazurskie oddziały ZUS:

  1. Elbląg -9 584,68 zł
  2. Olsztyn- 18 000zł

Źródło: ZUS

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rodzina, ZUS, rekord, zasiłek
Sympozjum Familiologiczne w Olsztynie. Temat tegorocznego spotkania teologów to „Ekologia a rodzina”

"Ekologia a rodzina" - pod tym hasłem odbywa się w Olsztynie 3. Międzynarodowe Sympozjum Familiologiczne. - Nie zajmujemy się tylko kwestiami związanymi z rodziną, czy teologią,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV