Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca w upalne dni. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Polskie prawo nie określa maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Mimo to pracodawcy w czasie upałów mają pewne obowiązki.

W kodeksie pracy nie ma zapisanej temperatury, powyżej której pracownicy nie mogą wykonywać swoich zadań, choć są określone temperatury minimalne.

W czasie upałów precyzyjne wytyczne dotyczą jedynie pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować, gdy temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność 60 procent.

W przypadku pozostałych pracowników pracodawcy mają jednak pewne obowiązki. Powinni zadbać – jeśli to możliwe – o ochronę przed słońcem, czyli np. rolety w oknach. Temperatura w miejscu pracy powinna być odpowiednia. Przede wszystkim trzeba zapewnić napoje.

W sytuacji, kiedy w pomieszczeniu zamkniętym temperatura przekracza 28 stopni, wtedy istnieje obowiązek zapewnienia w ciągu całej dniówki roboczej napojów w odpowiedniej ilości. To nie jest tak, że może kupić jedną butelkę półlitrową i być zadowolonym. Tym bardziej, gdy praca jest wykonywana na otwartej przestrzeni. Tutaj przepisy mówią o granicy temperatury wynoszącej 25 stopni

– mówił Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

Jest też przepis, który teoretycznie umożliwia pracownikom na odstąpienie od pracy w czasie upałów z zachowaniem wynagrodzenia.

Ten przepis mówi o sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i zagrażają w sposób bezpośredni życiu i zdrowiu, wtedy pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy. Można sobie wyobrazić taki przykład, gdy pracownik ma problemy z sercem i temperatura przekracza 30 stopni. Ale bardzo ostrożnie bym do tego podchodził

– stwierdził Łukasz Sztych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kurtyny wodne i zdroje sposobem na upały w stolicy Warmii i Mazur

Kolejny dzień upałów w regionie. Ratownicy przypominają, jak się chronić przed słońcem

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Przeczytaj poprzedni wpis:
Można zgłaszać pomysły do elbląskiego budżetu obywatelskiego

Do 5 lipca można składać wnioski do elbląskiej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Tym razem mieszkańcy do wydania będą mieli ponad 4 mln złotych. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV