Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region
Praca w upalne dni. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Polskie prawo nie określa maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Mimo to pracodawcy w czasie upałów mają pewne obowiązki.
W kodeksie pracy nie ma zapisanej temperatury, powyżej której pracownicy nie mogą wykonywać swoich zadań, choć są określone temperatury minimalne.
W czasie upałów precyzyjne wytyczne dotyczą jedynie pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować, gdy temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność 60 procent.
W przypadku pozostałych pracowników pracodawcy mają jednak pewne obowiązki. Powinni zadbać – jeśli to możliwe – o ochronę przed słońcem, czyli np. rolety w oknach. Temperatura w miejscu pracy powinna być odpowiednia. Przede wszystkim trzeba zapewnić napoje.
W sytuacji, kiedy w pomieszczeniu zamkniętym temperatura przekracza 28 stopni, wtedy istnieje obowiązek zapewnienia w ciągu całej dniówki roboczej napojów w odpowiedniej ilości. To nie jest tak, że może kupić jedną butelkę półlitrową i być zadowolonym. Tym bardziej, gdy praca jest wykonywana na otwartej przestrzeni. Tutaj przepisy mówią o granicy temperatury wynoszącej 25 stopni
– mówił Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.
Jest też przepis, który teoretycznie umożliwia pracownikom na odstąpienie od pracy w czasie upałów z zachowaniem wynagrodzenia.
Ten przepis mówi o sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i zagrażają w sposób bezpośredni życiu i zdrowiu, wtedy pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy. Można sobie wyobrazić taki przykład, gdy pracownik ma problemy z sercem i temperatura przekracza 30 stopni. Ale bardzo ostrożnie bym do tego podchodził
– stwierdził Łukasz Sztych.
Posłuchaj wypowiedzi
Kurtyny wodne i zdroje sposobem na upały w stolicy Warmii i Mazur
Kolejny dzień upałów w regionie. Ratownicy przypominają, jak się chronić przed słońcem
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy