Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Trwa program „Ciepłe Mieszkanie”

Są pieniądze na wymianę kopciuchów na niskoemisyjne piece. Chodzi o program Ciepłe Mieszkanie prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

30 samorządów z regionu podpisało umowy na przekazanie pieniędzy na ten cel. Wymianie podlegają nieekologiczne źródła ciepła.

To tak zwane kopciuchy. Te, które wszyscy kojarzymy, o których mówi się w mediach, że należy je wymieniać ze względu na to, że generują wiele zanieczyszczeń, szkodliwych pyłów, ale też wysokie koszty tego ogrzewania. Teraz mamy okazję, żeby zaoszczędzić

– powiedział Radiu Olsztyn prezes WFOŚiGW w Olsztynie Bartosz Nowicki. Dysponentem pieniędzy, które będą mogły trafić do właścicieli mieszkań i wspólnot mieszkaniowych, są od teraz samorządy.

Osoby fizyczne, właściciele lub osoby posiadające inne, ograniczone prawa rzeczowe do lokalu mogą otrzymać do 41 tys. zł wsparcia, nawet do 95% kosztów kwalifikowanych. W przypadku wspólnot mieszkaniowych ta kwota jest wyższa i wynosi do 375 tys. zł.

My przede wszystkim propagujemy ten program. Staramy się go rozpowszechnić wśród mieszkańców, ale już widać, że jest zainteresowanie. Myślę, że jak te środki trafią na nasze konto, to zostaną wydane co do złotówki

– powiedział w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn Zygmunt Tucholski, wójt gminy Elbląg.

Burmistrz Pasymia Marcin Nowociński twierdzi, że to bardzo istotny program. – Pozwala zainwestować w swoje mieszkania, zmniejszyć koszty użytkowania nieruchomości, bo te są bardzo znaczne – mówił.

Łącznie, w skali regionu, na wymianę źródeł ciepła w programie Ciepłe Mieszkanie są 32 miliony złotych. Pieniądze muszą być wydane do końca 2026 roku. Nabór wniosków będą prowadziły poszczególne samorządy. To one ustalą też harmonogram i sposób składania wniosków.

Posłuchaj wypowiedzi

Podpisanie umów w programie Ciepłe Mieszkanie. Fot. M. Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w program, wymiana pieców
MEN ogłosiło priorytety polityki oświatowej na kolejny rok szkolny

Edukacja prozdrowotna, edukacja obywatelska, edukacja proobronna, wspieranie dobrostanu uczniów i ich zdrowia psychicznego, kształtowanie myślenia analitycznego oraz praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym - takie m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV