Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pozorowany wypadek na jeziorze. Akcja przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą

fot. Przemysław Getka

Wywrócony kajak i dwoje nastolatków w wodzie – taki scenariusz miał pokaz ratownictwa, który na jeziorze Kalwa w Pasymiu przygotowała Grupa Specjalna Płetwonurków RP. 

Brawura i alkohol – to najczęstsze przyczyny utonięć. Tylko od początku wakacji w wodach warmińsko-mazurskiego utonęło 9 osób. Od początku roku – 29. Na jeziorze Kalwa w Pasymiu Grupa Specjalna Płetwonurków RP przygotowała pozorację wypadku na wodzie. Scenariusz był następujący – wywraca się kajak z dwojgiem nastolatków, z wody wyciągają ich ratownicy – mówiła 12-letnia Oliwia, która brała udział w pokazach.

Jest tu wiele osób i jest to nagrywane, więc czuję się bezpiecznie. Wiem, że na pewno zostanę uratowana. Jeżeli jestem w wodzie, a nie nikogo nie ma przy mnie, bo wypłynęłabym sama – czułabym, że jestem w niebezpieczeństwie, bo jednak mogłoby się stać coś bardzo poważnego.

Takie akcje są doskonałym sposobem na przypominanie o najważniejszych zasadach dotyczących bezpiecznego odpoczynku nad wodą – dodaje Maciej Rokus, pełnomocnik wojewody ds. bezpieczeństwa i szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

Mówiliśmy o tym, że kajak musi posiadać komory wypornościowe. Pokazywaliśmy, że po wywrotce i zalaniu wodą, jednostka musi utrzymać się na powierzchni i stanowić tym samym środek asekuracyjny dla osób korzystających z kajaka. Pokazaliśmy, jak zespół podejmuje ludzi z wody i udziela im pomocy. I przede wszystkim mówiliśmy o prawidłowych zachowaniach nad wodą, czyli bojka asekuracyjna, czy skoki do wody w bezpiecznych miejscach.

00:00 / 00:00

Policjanci zachęcają z kolei do tego, by kąpać się jedynie na strzeżonych plażach. Przypominają również, że w regionie pracuje ponad 50 wodniaków. Mają do dyspozycji ponad 30 specjalistycznych łodzi.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, pokaz, kajak, akcja ratunkowa, Grupa Specjalna Płetwonurków RP
Bliższe Spotkania – 19.07.2021

Dbanie o stopy i paznokcie latem, zwiedzanie Warmii i Mazur oraz bezpieczeństwo dziecka w samochodzie podczas podróży - to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań...

Zamknij
RadioOlsztynTV