Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy oficjalne wyniki w wyborach do Senatu na Warmii i Mazurach

Fot. senat.gov.pl

Bogusława Orzechowska, Małgorzata Kopiczko z Prawa i Sprawiedliwości, startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń i Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej zostali wybrani na senatorów z okręgów nr 84, 85, 86 i 87.

Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości została ponownie senatorem w okręgu wyborczym nr 85 obejmującym powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki. Orzechowska uzyskała 51 378 głosów. Stanisław Gorczyca z Koalicyjnego KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni uzyskał 43 947 głosów. Janusz Bielecki z KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostał 16 912 głosów. Na Łukasza Tulwińskiego z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość zagłosowało 10 162 osoby. Frekwencja w okręgu nr 85 wyniosła 52,4 proc.

Także Małgorzata Kopiczko z PiS zachowa mandat senatora z okręgu 87 obejmującym powiaty ełcki, giżycki, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, gołdapski i węgorzewski. Kopiczko uzyskała 63 910 głosów, co dało jej 42,05 proc. głosów. Jolanta Piotrowska z Komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska .N IPL i Zieloni uzyskała 59 595 głosów (39,21 proc.) Startujący z komitetu „Porozumienie dla Mazur” Stanisław Tołwiński uzyskał 28 465 głosy, co dało mu 18,73 proc głosów.

Lidia Staroń uzyskała 106 tys. 35 głosów w okręgu olsztyńskim, obejmującym powiaty nidzicki, olsztyński, szczycieński oraz miasto Olsztyn. Staroń utrzymała mandat senatora, który sprawowała w IX kadencji. W okręgu nr 86 do Senatu oprócz Staroń startowali Leszek Bubel (własny komitet wyborczy), Andrzej Maciejewski (komitet wyborczy Prawica) oraz Jarosław Słoma (Koalicja Obywatelska). Bubel uzyskał 5 771 głosów, Maciejewski 21 943 głosy, a Słoma 44 589 głosów.

Również Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej został ponownie senatorem w okręgu wyborczym nr 84 obejmującym miasto Elbląg oraz powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski. Wcisła uzyskał 57 022 głosy. W wyborach do Senatu w tym okręgu startowało trzech kandydatów. Sławomir Sadowski z PiS otrzymał 51 049 głosów, a Artur Piegdoń z KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy – 19 710 głosów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senat
Lidia Staroń: Zawsze jestem po stronie ludzi. Po to właśnie idę do Senatu

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w studiu Radia Olsztyn była niezależna senator Lidia Staroń. Kampania wyborcza dobiega końca. Ubiegająca się o reelekcję senator z Olsztyna podsumowała ten czas:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV