Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstaje nowa ściana nabrzeża na Mierzei Wiślanej. Zobacz ZDJĘCIA


Trwają prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej kontynuowane są roboty związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego. 

Według Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej inwestycja strategiczna dla państwa polskiego przebiega w sposób niezakłócony, zgodnie z harmonogramem.

Zobaczyłem postęp prac, wszystko dzięki inwestorowi i generalnemu wykonawcy odbywa się w sposób bezpieczny dla pracowników pod względem BHP, jak i epidemiologicznym, co jest szczególnie ważne w tych czasach. Bardzo dużo polskich podwykonawców pracuje na tej budowie

– powiedział Minister Grzegorz Witkowski.

W ostatnich dniach zakończono pogrążanie ścianki szczelnej na nasadzie falochronu zachodniego. Wykonawca – konsorcjum NDI/Besix pracuje przy tzw. zalądowieniu portu przeładunkowego. Posłuży on do odbioru dostaw kamienia hydrotechnicznego na potrzeby budowy falochronów.

Staramy się zminimalizować konieczność transportu drogami lądowymi, stąd budowa tego nabrzeża, jako pierwszego elementu pozwalającego na transportowanie kamienia, materiałów masowych, które w dużej ilości będą musiały być dowożone na plac budowy. To jest nasza troska i staranie o to, żeby rzeczywiście działania związane z transportem były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców

– powiedziała Małgorzata Winiarek-Gajewska, Prezes Zarządu NDI.

W rejonie kanału żeglugowego toczą się roboty ziemne. Materiał uzyskany z prac jest hałdowany na terenie przekopu, a w przyszłości zostanie użyty do wykonania obwiedni sztucznej wyspy oraz zalądowienia obszaru nabrzeża południowego. Zabezpieczane są tu skarpy ziemne, po wschodniej i zachodniej części przekopu. Zakończyły się już prace nasypowe pod obiektami mostowymi, a kontynuowane są prace nasypowe przy powstających drogach. Pod przyszłymi mostami zakończyło się także pogrążanie pali prefabrykowanych, rozpoczęto roboty żelbetowe pod fundamentami.

Od strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli oraz wbijanie ścianek dla tymczasowego nabrzeża. To nabrzeże posłuży do przeładunku materiałów potrzebnych do budowy wyspy. Teren w rejonie  sztucznej wyspy jest obecnie oczyszczany z materiałów ferromagnetycznych.

Na terenie inwestycji zakończono przewierty pod sieci energetyczne i teletechniczne. Do końca miesiąca zakończą się przebudowy wszystkich kolizji średniego napięcia i teletechnicznych. Obecnie realizowane są przełączenia sieci.

W kolejnych tygodniach zakończy się pogrążanie ścianek szczelnych nabrzeża południowego, a rozpocznie falochronu zachodniego. Realizowane będą też prace pogłębiarskie. W rejonie kanału rozpoczną się przygotowania do prac przy budowie śluzy.

Planowane są w przyszłym tygodniu pierwsze dostawy ścianek szczelnych do budowy śluzy kanału żeglugowego. W czerwcu mobilizacja sprzętu i rozpoczęcie pierwszych ścianek na obszarze śluzy

– mówi Dominik Wróblewski, Kierownik Budowy Konsorcjum NDI/BESIX.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,880 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany – 10,176 km; Rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m. Docelowo ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix.

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

 

Źródło: MGWiŻŚ
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Elbląg, inwestycja, przekop, Mierzeja Wiślana
Silny wiatr i cofka na Żuławach Elbląskich. Co mówią prognozy pogody?

Silny wiatr znowu postraszył, północne podmuchy spowodowały cofkę wód Zalewu Wiślanego na Żuławach Elbląskich. Na Wyspie Nowakowskiej rzeki Elbląg i Nogat przekroczyły stany ostrzegawcze. Nad ranem...

Zamknij
RadioOlsztynTV