Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powrót obostrzeń w Warmińsko-Mazurskiem. Region jako jedyny robi krok wstecz

Zamknięta Galeria Warmińska (25 marca 2020 r.). Fot. Łukasz Węglewski

Od dzisiaj na Warmii i Mazurach zamknięte są do odwołania galerie handlowe, hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Ma to związek z pogarszająca się sytuacją epidemiczną w województwie.

Współczynnik zakażeń wynosi w regionie 45 na 100 tysięcy mieszkańców i jest najwyższy w kraju. Dlatego od poniedziałku również klasy 1-3 przechodzą na zdalne nauczanie – potwierdza Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Od poniedziałku wszyscy uczniowie klas I-III pracują w formie zdalnej. Jest to pokłosie bardzo trudnej sytuacji w naszym regionie. Decyzja ministra edukacji jest oczywiście podyktowana troską o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, pracowników, nauczycieli.

00:00 / 00:00

W całym kraju od dziś obowiązują maseczki. Przyłbice tylko z maseczką. Zabronione są szaliki, kominy czy chusty. Łukasz Grabarczyk, lekarz ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie rekomenduje maseczki medyczne.

Wiadomo, najlepsze byłyby maseczki chroniące typu PP2 czy typu PP3. Te ostatnie właściwie są dostosowane tylko i wyłącznie dla służb pracujących z pacjentami w covidzie. Najlepiej mieć maseczkę medyczną, z tego względu są takie zalecenia, ponieważ chroni. Żadna maseczka nie chroni w 100%, ale taka maseczka chroni najlepiej.

00:00 / 00:00

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zaostrzenia rygorów sanitarnych w woj. warmińsko-mazurskim opublikowano w piątek wieczorem. Wynika z niego, że do 14 marca cały region został uznany za obszar szczególnie zagrożony zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Kina, teatry, ośrodki kultury i miejsca rozrywki mogą prowadzić swoją działalność dla publiczności wyłącznie zdalnie. Muzea, czy galerie mogą prezentować te zbiory, które znajdują się na wolnym powietrzu. Do 14 marca 2021 r. dopuszczalne jest natomiast, ale bez udziału publiczności „prowadzenie działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia; nagrań fonograficznych i audiowizualnych; wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte będą także automaty do gier hazardowych oraz kasyna, „z wyłączeniem kasyn internetowych”.

Wskazano, że do 14 marca 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m kw. ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych w tym aptek lub punktów aptecznych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, lub kuponów gier losowych, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw.

Zgodnie z rozporządzeniem będą mogły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, punkty optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, logistyczne oraz takie, których działalność polega na wydawaniu i odbieraniu przesyłek; punkty ubezpieczeniowe; naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjnie samochodowe; zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie, punkty gastronomiczne przygotowujące i podające żywność na wynos lub dostarczające innym podmiotom żywność.

Autor: D. Grzymska/J. Kiewisz-Wojciechowska, M. Gronek (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obostrzenia, koronawirus, III fala
Raport MZ: Liczba zakażonych kolejny raz z tygodniu przekroczyła 12 tysięcy

Badania laboratoryjne potwierdziły 12 100 nowych zakażeń koronawirusem. To o 561 chorych więcej niż w piątek i o 3 590 więcej niż tydzień temu - poinformowało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV