Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poświęć 5 minut i uratuj komuś życie!

Rejestracja dawców szpiku. Fot. wojewódzki szpital specjalistyczny

Zbliża się kolejna akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. W niedzielę w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym chętni będą mogli zgłosić swoją gotowość do pomocy.

Dla wielu pacjentów chorych na białaczkę czy nowotwór, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku.

Metoda rejestracji jest bezbolesna, także proszę się nie obawiać! Pobieramy tylko wymaz z jamy ustnej, wolontariusze pomogą chętnym wypełnić formularz i po 5 minutach można już iść do domu – zaznacza Teresa Czarnecka, kierownik regionalnego oddziału Fundacji Spełnionych Marzeń w Olsztynie – organizatorka akcji.

Jakie warunki muszą spełniać potencjalni dawcy szpiku? Przede wszystkim muszą być to osoby pełnoletnie do 55 roku życia. Nie mogą mieć widocznej nadwagi lub niedowagi oraz przewlekłych chorób, o których wiedzą – tłumaczy Teresa Czarnecka. Trzeba mieć również przy sobie dowód tożsamości z numerem PESEL.

W Polsce są osoby cierpiące na białaczkę, dla których nie znaleziono dawcy, mimo, że na całym świecie zarejestrowane są już 22 miliony ludzi jako potencjalni dawcy szpiku. (pświn/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dawca, rejestracja
Prywatne żłobki muszą być zarejestrowane

Każdy prywatny żłobek musi być zarejestrowany w Urzędzie Miasta lub Gminy. Minął bowiem trzyletni okres przejściowy dla prywatnych placówek dla dzieci, na spełnienie wymogów ustawy żłobkowej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV