Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o ustawie o Sądzie Najwyższym. Posłuchaj Porannych Pytań

O ustawie o Sądzie Najwyższym i środkach z Krajowego Planu Odbudowy rozmawiali w Porannych Pytaniach posłanka Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej i poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Ustawa o Sądzie Najwyższym miała być procedowana w tym tygodniu. Opozycja złożyła do niej trzy poprawki – i to miało odblokować środki z KPO. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że ten projekt wymaga dalszych konsultacji i doprecyzowania. Wcześniej wątpliwości miał także prezydent Andrzej Duda.

Czy jest więc szansa, że ta ustawa wróci w połowie stycznia do Sejmu?

My z naszej strony zrobimy wszystko, żeby ta ustawa wróciła i żebyśmy otrzymali pieniądze z KPO. Te pieniądze są niezbędna naszej gospodarce. Są problemy z budżetem, są problemy w każdej dziedzinie. A to są pieniądze Polaków. My ze swojej strony zapowiadamy gotowość

– podkreśliła Anna Wojciechowska.

Czy ta ustawa jest „martwa” – jak oceniają komentatorzy polityczni?

Najprawdopodobniej zajmiemy się tą ustawą 11 stycznia, bo wtedy jest posiedzenie Sejmu. Według słów pana prezesa, ale i pana prezydenta – trzeba podkreślić, ta ustawa wymaga doprecyzowania. Ja też zapoznałem się z tym aktem i widzę, że pewne zapisy wymagają korekty – i to znacznej korekty.

– ocenił Jerzy Małecki.

Projekt noweli ustawy o SN został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę. Według autorów, proponowane przepisy mają wypełnić kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o SN, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów.

Pierwsze czytanie projektu miało się odbyć w czwartek po południu, ale krótko przed rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że na wniosek szefa klubu PiS marszałek Sejmu zdjęła z porządku obrad bieżącego posiedzenia ten projekt. Zaznaczył, że „temat wymaga pogłębionej analizy, konsultacji, powinien być bardziej przedyskutowany”. Ma być omawiany na posiedzeniu 11-13 stycznia 2023.

Stało się to po konferencji prezydenta Andrzeja Dudy, który oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu noweli ustawy o SN, ani nie uczestniczył w konsultacjach. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny.

W piątek rozpoczęły się konsultacje prezydenta z premierem, marszałek Sejmu, prezesem NSA i ministrem ds. europejskich w sprawie ustawy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Jerzy Małecki
Parlamentarzystki z regionu o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłuchaj Porannych Pytań

O koniecznym porozumieniu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dyskutowały w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzystki z regionu - senator PiS Bogusława Orzechowska oraz posłanka Koalicji...

Zamknij
RadioOlsztynTV