Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Parlamentarzystki z regionu o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłuchaj Porannych Pytań

O koniecznym porozumieniu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dyskutowały w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzystki z regionu – senator PiS Bogusława Orzechowska oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert.

Ustawa jest kluczowa do wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Senator PiS Bogusława Orzechowska ma nadzieję, że ponadpartyjny kompromis uda się osiągnąć.

Musimy uzgodnić takie poprawki, żeby Unia Europejska nie miała absolutnie żadnych podstaw do tego, żeby nas kiedykolwiek posądzać o brak praworządności.

W ocenie posłanki Koalicji Obywatelskiej Elżbiety Gelert opozycja zagłosuje za nowelizacją, ale tylko wtedy, jak będzie znała końcowy kształt nowelizacji projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

PiS chciałoby, żeby poprzeć projekt ustawy bez jakichkolwiek poprawek. Przedstawiciele partii opozycyjnych spotkali się i wspólnie uzgodnili, jakie chcieliby poprawki w projekcie ustawy. Myślę, że to będzie jeszcze przedmiotem dyskusji.

Kolejne posiedzenie Sejmu zostało zaplanowane na 11 stycznia.

Kolejny temat porannej audycji dotyczył przeniesienia finansowania świadczeń z budżetu państwa do NFZ. Sejm, odrzucając sprzeciw Senatu, zdecydował przyjąć ustawę, która przewiduje przeniesienie finansowania świadczeń m.in. ratownictwa medycznego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu państwa do NFZ. Z tego powodu wzbudzała kontrowersje.

Posłanka Elżbieta Gelert twierdzi, że NFZ będzie miał kłopot z finansowaniem większej liczby zadań za te same pieniądze.

Ratownictwo medyczne, darmowe leki 75 +, dla kobiet ciężarnych, szczepienia, procedury wysokospecjalistyczne – to wszystko pokrywał budżet państwa. W tej chwili te wszystkie zadania zostały przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Senator Bogusława Orzechowska jest pewna, że – w przypadku braku funduszy – NFZ będzie mógł liczyć na wsparcie państwa.

Pieniądze zostaną przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia – jeżeli będzie potrzeba uzupełnienia.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, senator PiS Bogusława Orzechowska
A. Zgliński podsumowuje rok działalności Portu Morskiego w Elblągu

- Dla Portu Morskiego w Elblągu to jest dobry rok, paradoksalnie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej i wojny wywołanej w Ukrainie przez Rosję - uważa gość Porannych...

Zamknij
RadioOlsztynTV