Posłowie o rozbudowie jednostek wojskowych i KPO. Posłuchaj Porannych Pytań
Wojsko i pieniądze to tematy, o których w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn rozmawiali posłowie z regionu. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli Marcin Kulasek z Nowej Lewicy i Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Wojsko Polskie powinno być tam, gdzie jest największe zagrożenie – tak o rozbudowie jednostek wojskowych w regionie mówił w Porannych Pytaniach poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej dodał, że głównym zagrożeniem jest armia Federacji Rosyjskiej.
Nasza armia powinna być szczególnie mocno obecna przy obwodzie kaliningradzkim. Do tej pory realizacja tego postulatu pozostawiała sporo do życzenia. Przypomnę – do tej pory wojsko w naszym regionie raczej się „zwijało” niż rozwijało.
Poseł PiS, członek sejmowej komisji obrony narodowej Wojciech Kossakowski dodał, że celem obecnego rządu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Staramy się, żeby sprzęt, który trafia do Polski, był przede wszystkim na wschodniej flance. Ostatnio pułk w Węgorzewie został przekształcony w brygadę. Te zmiany są po to, by Polska była krajem bezpiecznym.
Dziś w Nidzicy odbędzie się uroczysta promocja na pierwszy stopień podoficerski żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Pieniądze z KPO
Pieniądze z KPO się oddalają – tak o skierowaniu nowelizacji ustawy Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym przez prezydenta Andrzeja Dudę mówił poseł Marcin Kulasek. Przekonywał, że jest efekt wewnętrznych sporów w Zjednoczonej Prawicy.
Wojna domowa między przedstawicielami wspierającymi pana Kaczyńskiego i PiS a przedstawicielami pana Ziobry i wspierających Solidarną Polskę.
Poseł Wojciech Kosakowski podkreślił, że prezydent miał prawo do takiej decyzji.
Pan prezydent miał takie prawo, tak uczynił. Teraz będziemy czekać na opinię Trybunału Konstytucyjnego. Ja wierzę, że ta decyzja zostanie wydana jak najszybciej.
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Oznacza to, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją, a Polska nie wypełni jednego z podstawowych kamieni milowych na drodze do odblokowania pieniędzy z KPO.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska