Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Parlamentarzyści o budżecie. J.Wcisła (PO): trudno przewidzieć jego rzeczywisty rozmiar. J.Małecki (PiS): deficyt może być niższy
Jaki rozmiar może osiągnąć tegoroczny deficyt w polskim budżecie zastanawiali się goście Porannych Pytań posłowie Jerzy Wcisła z PO i Jerzy Małecki z PiS.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął nowelizację tegorocznej ustawy budżetowej. Według niej deficyt ma wynieść 109 miliardów 300 milionów złotych.
Senator PO Jerzy Wcisła wyrażał jednak obawę, że trudno przewidzieć jego rzeczywisty rozmiar.
W budżecie nie są ujęte koszty walki z epidemią koronawirusa, dlatego nie wiemy jak są duże. Plan gospodarki krajowej, polskich funduszy rozwoju wydają setki miliardów złotych. Jeżeli mówimy o sytuacji finansowej państwa to musimy powiedzieć o sytuacji polskich samorządów, która jest katastrofalna. Jeżeli to wszystko dodamy, to może się okazać, że brakuje 300 miliardów złotych.
Poseł PiS Jerzy Małecki twierdził natomiast, że sytuacja może okazać się lepsza.
Ostatnie miesiące, zwłaszcza lipiec, napawają dużym optymizmem. Wzrost dochodów budżetu za lipiec w porównaniu do ubiegłego roku jest o około 2 miliardy złotych wyższy niż rok temu. Zakładamy, że wzrost PKB w Polsce będzie na znaczącym poziomie przez co deficyt będzie o wiele niższy.
Deficyt po lipcu wyniósł nieco ponad 16 miliardów złotych. Nowelizacja ustawy budżetowej trafi pod obrady parlamentu prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.
Spotkanie rządu i opozycji w sprawie sytuacji na Białorusi jest potrzebne – oceniali goście Radia Olsztyn. Na jutro premier Mateusz Morawiecki zaprosił liderów ugrupowań opozycyjnych na specjalne posiedzenie. Senator PO Jerzy Wcisła podkreślał w Porannych Pytaniach, że powinny zostać zaplanowane konkretne działania.
My powinniśmy być ambasadorem Białorusi, tak jak byliśmy ambasadorem Ukrainy. Białorusi trzeba pomóc. Trzeba pomóc represjonowanym, wesprzeć media i pomóc ruchom obywatelskim na Białorusi.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki przypominał natomiast, że Polska m.in. doprowadziła do zorganizowania unijnego szczytu w sprawie Białorusi. Mówił też, że liczy na nowe pomysły podczas spotkania premiera z opozycją.
Bardzo się cieszę, że dojdzie do takiego spotkania, ponieważ polski rząd chciałby wiedzieć dlaczego takie są pomysły opozycji na to jak pomóc Białorusi. Temat pomocy demokratycznej opozycji na Białorusi nie rodzi naszych większych sporów.
Na Białorusi wciąż trwają protesty po wyborach prezydenckich przeprowadzonych 9 sierpnia. W trakcie protestów przynajmniej 3 osoby zginęły, kilkaset zostało rannych, a kilka tysięcy aresztowanych.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Deficyt w budżecie Olsztyna wzrośnie dwukrotnie. Prezydent wyjaśnia powody
- Artur Chojecki: zatrzymanie b. szefa Rządowej Agencji Rezerw to próba zniszczenia opozycji
- Deficyt i inwestycje. Budżet województwa na 2025 rok uchwalony
- Jerzy Wcisła: postanowiliśmy odbudować program zabezpieczenia Żuław przed powodzią