Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski o unijnym szczycie: To dobry budżet, a kwestię praworządności skierowano w ślepą uliczkę

Karol Karski

 

„To dobry budżet” – tak porozumienie na szczycie Unii Europejskiej w sprawie planów finansowych na lata 2021-2027 ocenił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł Karol Karski. Polityk PiS odniósł się także do zapisów dotyczących powiązania unijnych pieniędzy z praworządnością.

We wtorek zakończył się unijny szczyt budżetowy. Oprócz budżetu, przywódcy 27 krajów przyjęli również Europejski Instrument na Rzecz Odbudowy – fundusz, który ma pomóc państwom członkowskim przezwyciężyć kryzys gospodarczy, spowodowany pandemią koronawirusa. – Zawarte w Brukseli porozumienie budżetowe razem z uprzywilejowanymi pożyczkami daje Polsce 160 mld euro – mówił w Porannych Pytaniach europoseł PiS Karol Karski.

W konkluzjach ze szczytu przyjętych przez przywódców pojawił się zapis, że Rada Europejska „podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii” oraz „poszanowania praworządności”. – Kwestię praworządności skierowano w ślepą uliczkę – stwierdził europoseł PiS. W ocenie Karola Karskiego zastosowany mechanizm w praktyce zamraża możliwość powiązania kwestii wydatkowania unijnych pieniędzy z praworządnością.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami – 160 mld euro.

Autor: M. Lewinski
Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budżet, Unia Europejska, Karol Karski
„Każdy, kto umie liczyć w Europie, chciałby być Polakiem”. Posłowie z regionu komentują porozumienie na szczycie Unii Europejskiej

Porozumienie na szczycie Unii Europejskiej. Przywódcy 27 krajów osiągnęli kompromis w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Porozumienie na...

Zamknij