Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o budowie S16: to kręgosłup Warmii i Mazur od lat walczymy o tę drogę

Fot. P. Getka

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn o budowie drogi S16 i coraz większej aktywności partii politycznych. Z posłami Iwoną Arent z PiS i Januszem Cichoniem z PO rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

Zdaniem Iwony Arent to już najwyższy czas, aby powstała droga ekspresowa numer 16.

To kręgosłup Warmii i Mazur. Mówimy o tym od niepamiętnych czasów i walczymy o tę drogę. Już 15 lat temu my, posłowie Platformy Obywatelskiej, Lewicy i senatorowie z z regionu założyliśmy zespół parlamentarny do spraw budowy drogi S16. Już wtedy próbowaliśmy walczyć o to, żeby powstała.

Poseł PO Janusz Cichoń stwierdził, że odkładanie w czasie budowy S16 jest niepokojące.

Byłem członkiem zespołu parlamentarnego „szesnastka”. Znaleźli się w tej grupie wszyscy posłowie z regionu. W 2014 roku doprowadziliśmy do tego, aby droga numer 16 znalazła się w europejskiej sieci drogowej co otwierało możliwość finansowania jej w ramach mijającej już perspektywy finansowej.

Podczas niedawnego Kongresu Przyszłości w Olsztynie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że droga S16 będzie budowana na całym odcinku jako ekspresowa, ze względów wojskowych i bezpieczeństwa. Inwestycja ma mieć charakter strategiczny. Ma to skrócić okres przygotowywania dokumentacji z 40 do 20 miesięcy.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o politycznej aktywności Platformy Obywatelskiej w regionie. Poseł Janusz Cichoń przypomniał, że w ubiegłym tygodniu na Warmii i Mazurach odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PO.

Mieliśmy prawie 80 spotkań na Warmii i Mazurach, z czego 17 spotkań otwartych. Największe z Donaldem Tuskiem odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. Były to swego rodzaju konsultacje społeczne i okazja do tego, żeby porozmawiać o problemach regionu.

Posłanka PiS Iwona Arent przekonywała, że region obecnie rozwija się najlepiej w swojej historii.

Za rządów Prawa i Sprawiedliwości i premiera Morawieckiego było największe dofinansowanie na Warmii i Mazurach. Jeżeli chodzi o bezrobocie to podnosimy się z dna. Nie jesteśmy już ostatni, na samym końcu. Nakłady finansowe na drogi. Takich pieniędzy nigdy do tej pory Warmia i Mazury nie miały.

Posłanka zwróciła także uwagę na to, że spotkanie z liderem Platformy Obywatelskiej odbyło się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie – jak stwierdziła – wybudowano Termy uznane przez Komisję Europejską za jedną z najgorszych unijnych inwestycji.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PO, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Donald Tusk, droga ekspresowa, Janusz Cichoń, szesnastka, S16
W Ostródzie politycy PiS rozmawiali o problemach mieszkańców regionu

W Ostródzie odbyło się ostatnie z weekendowego cyklu spotkań senator PiS Bogusławy Orzechowskiej i wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki z mieszkańcami czterech miast powiatowych regionu. -...

Zamknij
RadioOlsztynTV