Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponowne wybory samorządowe w 3 okręgach na Warmii i Mazurach

Fot. Łukasz Węglewski

Unieważniono wybory samorządowe w dwóch okręgach w Jezioranach i jednym w Piszu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie stwierdził nieważność wyborów do rady miasta w Jezioranach przeprowadzonych w okręgach nr 14 i 15.
Sąd nakazał jednocześnie przeprowadzenie ponownych wyborów w tych okręgach i wygasił mandaty dwóch radnych Marka Malinowskiego i Teresy Parzonki, wybranych 16 listopada.

W jednomandatowych okręgach nr 14 i 15 mylnie sporządzono spisy wyborców. Wyborcy z jednego okręgu zostali przypisani błędnie do drugiego i na odwrót. Pomyłkę zauważono w dniu głosowania około południa. Listy wyborców skorygowano po godzinie 17. W wyniku błędnie sporządzonych spisów wyborców 26 osób z jednego okręgu oddało głosy w drugim. Po godzinie 17 umożliwiono dopisanie się do spisu we właściwym okręgu, ale skorzystały z tego tylko 3 osoby. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że nieprawidłowości mogły mieć wpływ na wynik głosowania, bo radni wybrani z tych okręgów mieli przewagę 2 i 4 głosów przed kolejnymi kandydatami. Rada Miasta w Jezioranach liczy 14 radnych.

Sąd Okręgowy w Olsztynie unieważnił też wybory do rady miejskiej Pisza w okręgu wyborczym nr 8.
Nakazał przeprowadzenie w nim ponownego głosowania i wygasił mandat wybranej w tym okręgu radnej Lilli Bednarek. Protest na wynik głosowania wniósł do sądu komitet wyborczy wyborców Marka Łachacza „My Piszanie”.

Chodziło o to, że w jednej z komisji wyborczych w Piszu błędnie wydano 14 kart do głosowania z jednego okręgu, wyborcom przypisanym do drugiego okręgu. Przesłuchiwana przez sąd Lilla Bednarek, która została wybrana w tym okręgu radną, powiedziała, że to właśnie ona zwróciła uwagę komisji na ten błąd. Pomyłkę zobaczyła, gdy chciała zagłosować w swoim okręgu wyborczym na siebie, ale na karcie otrzymanej od komisji nie znalazła swego nazwiska. Bednarek mówiła przed sądem, że popiera protest wyborczy, bo wygrała wybory przewagą zaledwie jednego głosu i dodała, że „14 kart z nazwiskami kandydatów z innego okręgu mogło mieć wpływ na wynik głosowania”. Rada miasta w Piszu liczy 21 radnych.

Protest komitetu wyborczego wyborców Marka Łachacza „My Piszanie” poparli zarówno miejska komisja wyborcza w Piszu jak i komisarz wyborczy w Olsztynie. Postanowienia olsztyńskiego Sądu Okręgowego o unieważnieniu wyborów w dwóch okręgach w Jezioranach i w jednym w Piszu oraz o przeprowadzeniu ponownego głosowania nie są prawomocne i przysługują od nich zażalenia do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. (pap/karp/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Pisz, Jeziorany, wybory samorządowe, ponowne wybory
Wybory uzupełniające w Giżycku

Pięć komitetów wyborczych będzie walczyło o mandat radnego w okręgu nr 2 w Giżycko. 1 marca odbędą się tam wybory uzupełniające. Wybory ogłoszono po rezygnacji z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV