Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 5 miliardów złotych na drogi i ponad miliard na kolej. Ile wydano na tegoroczne inwestycje w regionie?

Fot. A.Piedziewicz

W Olsztynie podsumowano wydatki z budżetu państwa, które w kończącym się roku wsparły modernizację infrastruktury na Warmii i Mazurach. Ponad 5 mld zł wydano na drogi, ponad miliard na kolej, kilkaset milionów na inwestycje w samorządach.

Najwięcej pieniędzy pochłonęły inwestycje drogowe. Najważniejsze z nich to budowa drogi ekspresowej Via Baltica, a także rozpoczęcie budowy S5 w okolicach Ostródy. Trwa też budowa obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego oraz – realizowana na Mazowszu, ale przez warmińsko-mazurski oddział GDDKiA – budowa S7 w stronę Płońska. Łącznie wydatki na drogi wyniosły w kończącym się roku 5 miliardów 400 milionów złotych.

Rok 2020 to jest rok, w którym możemy się pochwalić gigantycznymi inwestycjami. To są rzeczy, które pozostaną na długie lata, to jest wkład naszego pokolenia w historię. Te drogi zostaną tu dziesiątki lat i całkowicie zmieniają komunikację na Warmii i Mazurach

– podkreśla Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury, prezes struktur PiS w okręgu olsztyńskim.

00:00 / 00:00

Ponad miliard złotych kosztowały inwestycje na kolei. Zmodernizowano trasy: Olsztyn – Iława, Olsztyn – Działdowo oraz Szczytno – Ełk oraz 40 stacji i przystanków. Skrócił się też czas przejazdu np. do Warszawy. Rządowe pieniądze wspierały też inwestycje w samorządach.

 Tu trzeba podkreślić, że jednym z celów zarówno Funduszu Dróg Samorządowych, jak i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, było – oprócz zrealizowania ważnych lokalnie inwestycji – pobudzenie gospodarki. Samorządy dały zastrzyk finansowy lokalnym przedsiębiorcom, by pomóc im przetrwać czas pandemii.

– mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

W kończącym się roku z Funduszu Dróg Samorządowych podpisano umowy na ponad 190 mln zł. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wsparcie dla samorządów z Warmii i Mazur wyniosło zaś 360 mln zł.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, pieniądze, inwestycje, Jerzy Szmit, wydatki
Radni komentują budżet województwa na 2021 rok. „Lepszy niż poprzednie” vs „Ponad 50% środków przeznaczamy na inwestycje”

Dochody na poziomie 920 mln zł, wydatki w wysokości 954 mln i prawie 34 mln deficytu przewiduje budżet samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Jeszcze przed jego przyjęciem przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV